Reklama

Reklama

IX LO najbardziej eko szkołą w Łodzi! Na jej dachu zamontowano fotowoltaikę [zdjęcia]

Opublikowano: śr, 22 gru 2021 09:46
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na dachu IX Liceum Ogólnokształcącego zamontowano panele z instalacją fotowoltaiczną. Dyrektorka szkoły podkreśla, że wcześniej ekologia była jedynie teoretycznym aspektem programu nauczania. Teraz szkoła stawia na praktykę.

Na dachu IX LO w Łodzi zainstalowano panele fotowoltaiczne 

IX LO jest pierwszą samorządową szkołą w Łodzi z instalacją fotowoltaiczną. Panele są zamontowane, trwają ostatnie uzgodnienia formalne, które pozwolą na ich uruchomienie. Dzięki panelom szkoła uniezależnia się od tradycyjnego systemu elektroenergetycznego, będzie produkować energię ekologiczną bez emisji CO2 i zanieczyszczeń. 

Obecna w trakcie oficjalnej prezentacji wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka poinformowała, że decyzja o zamontowaniu paneli do innych szkół zapadnie, gdy zakupiona już instalacja sprawdzi się w warunkach praktycznych. 

-Dzięki panelom uda się znacznie zmniejszyć wydatki na energię co przy rosnących nieustannie cenach też ma znaczenie. Uprzedzając pytania - decyzja o tym czy kolejne placówki edukacyjne będą miały montowane panele fotowoltaiczne zapadnie po uruchomieniu tej instalacji i jej sprawdzeniu w praktyce – mówiła wiceprezydent. 

System jest bezobsługowy i nie wymaga remontów, a moc zainstalowanych paneli odpowiada planowanemu zużyciu energii elektrycznej przez liceum na co najmniej 10 - 15 lat.

- Dla mnie kluczowe w tej inwestycji były aspekty edukacyjne. Elementy ekologii, edukacji proekologicznej uczniowie mają w programie kilku przedmiotów, ale dotychczas to była teoria, a teraz będą mogli w praktyce przekonać się jak to działa. Dzięki zainstalowaniu urządzenia pozwalającego na transmisję danych pomiarowo-odczytowych uczniowie będą mogli sami sprawdzać on-line ile energii zostało wyprodukowane danego dnia, w miesiącu czy roku. To z kolei pozwoli im praktycznie wykorzystywać umiejętności cyfrowe, bardzo ważne we współczesnym świecie – podkreślała Agnieszka Gębora, dyrektorka IX LO. 

Inwestycja została zrealizowana w ramach Planu dla Osiedli, kosztowała 129 888 zł z czego 84 471 zł stanowiła dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

W 2020 r. koszty energii w IX LO wyniosły 46 188,91 zł, a w 2021 r. (do końca listopada) – 39 795,57 zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 25 dni temu | ocena +0 / -0

    Ha hA

    Agnieszka Szynk, niekwestionowany autorytet w dziedzinie elektryczności :D

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    ABC

    "moc zainstalowanych paneli odpowiada planowanemu zużyciu energii elektrycznej przez liceum na co najmniej 10 - 15 lat." - kto to pisał?