Zdroje z wodą pitną w łódzkich szkołach. Hit czy kit?
Wielu z nas nadal przyzwyczajonych jest do kupowania wody w plastikowych butelkach. W związku z tym powstał projekt, który ma to przyzwyczajenie zmienić.W piętnastu łódzkich szkołach zamontowano dystrybutory wody pitnej. Ta inicjatywa ma zachęcić do zmiany tego negatywnego trendu, przyczyniając się do budowy świadomości ekologicznej wśród młodych łodzian, a także przekonać do picia łódzkiej kranówki.
Nie od dziś wiadomo, że akurat w Łodzi woda z kranu jest naprawdę jakościowa. Aż w 90% pochodzi ze studni głębinowych sięgających nawet 1 kilometra, czerpana jest z warstw jurajskich i kredowych. Jest bogata w korzystne dla ludzkiego zdrowia minerały: wapń, magnez i potas. Woda ze studni głębinowych nie zawiera cywilizacyjnych zanieczyszczeń - na przykład mikroplastiku.
- Namawiamy więc łodzian do picia łódzkiej wody głębinowej zamiast kupowania wody w jednorazowych, plastikowych butelkach, które są wyjątkowo szkodliwym dla środowiska odpadem. Najlepiej nosić ze sobą butelkę wielokrotnego użytku i uzupełniać ją wodą z kranu lub tego typu zdrojów – mówi Jacek Kaczorowski Prezes Zarządu ZWIK Łódź.
- Dzięki firmie SEGRO placówki za darmo zostały wyposażone w zdroje, a ZWiK, także bezkosztowo, wykonał dla nich niezbędne badania wody. Miasto poniosło natomiast koszty montażu urządzeń, którego dokonała firma Topserw – wyjaśnia Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.
Woda pitna dla każdego? „Right2Water” po raz pierwszy w Łodzi
Zdroje z wodą pitną w placówkach oświatowych to również ukłon w stronę europejskiej inicjatywy obywatelskiej, która stała się prawem, czyli "Right2Water". Zgodnie z dokumentem, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą wkrótce musiały m.in. zapewniać nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych, zaś woda z kranu powinna nadawać się do bezpośredniego spożycia i należy zachęcać do korzystania z niej.
- W ten sposób chcemy zachęcać najmłodszych do prozdrowotnych postaw, a zarazem minimalizować użycie plastiku, a co za tym idzie, zmniejszać poziom emisji dwutlenku węgla – komentuje Bożena Krawczyk, Dyrektor Inwestycyjna SEGRO na Europę Centralną.
Szkoły biorące udział w projekcie:
- Bursa Szkolna nr 11 - Drewnowska 153
- Liceum Ogólnokształcące nr 43 - Królewska 13/15
- Pałac Młodzieży - Wyszyńskiego 86
- Szkoła Podstawowa nr 34 - Ćwiklińskiej 9
- Szkoła Podstawowa nr 37 - Szpitalna 9/11
- Szkoła Podstawowa nr 56 - Turoszowska 10
- Szkoła Podstawowa nr 109 - Pryncypalna 74
- Szkoła Podstawowa nr 111 - Jaracza 44/46
- Szkoła Podstawowa nr 116 - Ratajska 2/4
- Szkoła Podstawowa nr 162 - Powszechna 15
- Technikum nr 3 - Sienkiewicza 117
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 - Janosika 136
- Zespół Szkół Budowlano-Technicznych - Kopcińskiego 5/11
- Liceum Ogólnokształcące nr 24 - Marysińska 61/67
- Zespół Szkół Rzemiosła - Żubardzka 2
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.