reklama
reklama

Nowatorski pomysł na bycie eko. W łódzkich szkołach stanęły pierwsze… dystrybutory z wodą pitną [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowatorski pomysł na bycie eko. W łódzkich szkołach stanęły pierwsze… dystrybutory z wodą pitną [zdjęcia] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW piętnastu łódzkich szkołach pojawiły się zdroje z wodną pitną, które z powodzeniem mają zastąpić wodę butelkowaną. To pomysł, który ma przyczynić się do budowy świadomości ekologicznej wśród najmłodszych łodzian, a także przekonać ich do picia kranówki – bo przecież „łódzka woda najlepsza”.
reklama

Zdroje z wodą pitną w łódzkich szkołach. Hit czy kit?

Wielu z nas nadal przyzwyczajonych jest do kupowania wody w plastikowych butelkach. W związku z tym powstał projekt, który ma to przyzwyczajenie zmienić. 

W piętnastu łódzkich szkołach zamontowano dystrybutory wody pitnej. Ta inicjatywa ma zachęcić do zmiany tego negatywnego trendu, przyczyniając się do budowy świadomości ekologicznej wśród młodych łodzian, a także przekonać do picia łódzkiej kranówki.

Nie od dziś wiadomo, że akurat w Łodzi woda z kranu jest naprawdę jakościowa. Aż w 90% pochodzi ze studni głębinowych sięgających nawet 1 kilometra, czerpana jest z warstw jurajskich i kredowych. Jest bogata w korzystne dla ludzkiego zdrowia minerały: wapń, magnez i potas. Woda ze studni głębinowych nie zawiera cywilizacyjnych zanieczyszczeń - na przykład mikroplastiku. 

reklama

- Namawiamy więc łodzian do picia łódzkiej wody głębinowej zamiast kupowania wody w jednorazowych, plastikowych butelkach, które są wyjątkowo szkodliwym dla środowiska odpadem. Najlepiej nosić ze sobą butelkę wielokrotnego użytku i uzupełniać ją wodą z kranu lub tego typu zdrojów – mówi Jacek Kaczorowski Prezes Zarządu ZWIK Łódź.

 

- Dzięki firmie SEGRO placówki za darmo zostały wyposażone w zdroje, a ZWiK, także bezkosztowo, wykonał dla nich niezbędne badania wody. Miasto poniosło natomiast koszty montażu urządzeń, którego dokonała firma Topserw – wyjaśnia Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

reklama

Woda pitna dla każdego? „Right2Water” po raz pierwszy w Łodzi

Zdroje z wodą pitną w placówkach oświatowych to również ukłon w stronę europejskiej inicjatywy obywatelskiej, która stała się prawem, czyli "Right2Water". Zgodnie z dokumentem, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą wkrótce musiały m.in. zapewniać nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych, zaś woda z kranu powinna nadawać się do bezpośredniego spożycia i należy zachęcać do korzystania z niej. 

reklama

- W ten sposób chcemy zachęcać najmłodszych do prozdrowotnych postaw, a zarazem minimalizować użycie plastiku, a co za tym idzie, zmniejszać poziom emisji dwutlenku węgla – komentuje Bożena Krawczyk, Dyrektor Inwestycyjna SEGRO na Europę Centralną.

Szkoły biorące udział w projekcie:

  1. Bursa Szkolna nr 11 - Drewnowska 153 
  2. Liceum Ogólnokształcące nr 43 - Królewska 13/15
  3. Pałac Młodzieży - Wyszyńskiego 86 
  4. Szkoła Podstawowa nr 34 - Ćwiklińskiej 9 
  5. Szkoła Podstawowa nr 37 - Szpitalna 9/11 
  6. Szkoła Podstawowa nr 56 - Turoszowska 10 
  7. Szkoła Podstawowa nr 109 - Pryncypalna 74 
  8. Szkoła Podstawowa nr 111 - Jaracza 44/46 
  9. Szkoła Podstawowa nr 116 - Ratajska 2/4 
  10. Szkoła Podstawowa nr 162 - Powszechna 15 
  11. Technikum nr 3 - Sienkiewicza 117 
  12. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 - Janosika 136 
  13. Zespół Szkół Budowlano-Technicznych - Kopcińskiego 5/11 
  14. Liceum Ogólnokształcące nr 24 - Marysińska 61/67
  15. Zespół Szkół Rzemiosła - Żubardzka 2 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama