Bakterie na służbie
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi (GOŚ) znajduje się przy ul. Sanitariuszek. To jedno z kluczowych miejsc w aglomeracji, odpowiedzialne za oczyszczanie ścieków z Łodzi, Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego oraz gmin Nowosolna i Ksawerów.„Pracują” w niej miliony mikroorganizmów, które „zjadają” zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach. Bakterie oczyszczają nie tylko to, co wydalamy z naszych organizmów, ale też wszystko to, co odprowadzamy do kanalizacji, czyli także chemikalia, detergenty czy tłuszcze.
Co roku do oczyszczalni trafia ok. 70 milionów metrów sześciennych ścieków. Już w najbliższy weekend można będzie prześledzić cały proces na miejscu - od wlotu brudnej wody, po jej powrót do natury.
Fot. ZWiK: Napowietrzanie ścieków w GOŚ
Od ścieków do prądu i ciepła
- Wycieczka do oczyszczalni to nie tylko lekcja ekologii. To także okazja, by zobaczyć, jak z nieczystości powstaje biogaz, który zamieniany jest na prąd i ciepło. Łódzka oczyszczalnia to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w Polsce
- dodaje Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.
Fot. ZWiK: Osadnik wtórny-odpływ ścieków oczyszczonych przez przelewy pilaste
Jak wziąć udział w wycieczce?
Zwiedzanie odbędzie się w sobotę i niedzielę, 26 i 27 lipca, o godzinach:10:00, 11:00, 13:00 i 14:00.
Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Należy wysłać maila na adres: wycieczka2@zwik.lodz.pl.
W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko każdego uczestnika oraz preferowaną godzinę zwiedzania.
Trzeba się spieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona!
Fot. ZWiK: Oczyszczone ścieki trafiają do rzeki Ner
Fot. ZWiK: Panorama GOŚ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.