Reklama

Jak miasto podzieli rządowe dofinansowanie? Które inwestycje dostaną najwięcej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak miasto podzieli rządowe dofinansowanie? Które inwestycje dostaną najwięcej?  - Zdjęcie główne

Jak miasto podzieli rządowe dofinansowanie? Które inwestycje dostaną najwięcej? (fot. UML) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pandemia mocno odbiła się na budżetach samorządów. Konto Urzędu Miasta Łodzi zasiliło 93,5 mln złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych – to kwota, którą rząd wsparł największe polskie miasta.

Pieniądze do Urzędu Miasta Łodzi wpłynęły pod koniec sierpnia, ale w tamtym czasie nie było jeszcze wiadomo jak zostaną spożytkowane. Plany skrystalizowały się dopiero teraz – wiadomo już na co zostanie rozdysponowana część kwoty.

!reklama!

Najwięcej, czyli 20 mln złotych otrzyma wykonawca stadionu ŁKS, na którym trwa rozbudowa trybun. Inwestycja przebiega bardzo sprawnie – firma znacznie wyprzedza harmonogram prac i już teraz zakończyła wszystkie etapy, które przewidziano na 2020 rok. Z tego względu zdecydowano się skorzystać z opcji przyspieszenia budowy.

Wykonawcy z firmy Mirbud prowadzącej prace na stadionie twierdzą, że przy płynnym finansowaniu budowy całość mogłaby zakończyć się już jesienią przyszłego roku (dotychczasowy plan zakłada ukończenie prac w czerwcu 2022). W tej sprawie nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji.

Druga największa kwota - 19 mln, zostanie spożytkowana na budowę Narodowego Centrum Kultury Filmowej EC1, która ma się stać jedną z największych atrakcji Nowego Centrum Łodzi.

Pozostałe pieniądze trafią na budowę ronda u zbiegu ul. Łanowej i Traktorowej oraz przebudowę fragmentu ul. Traktorowej (2,2 mln zł), rozbudowę infrastruktury ściekowej (1,2 mln zł), termomodernizację placówek edukacyjnych (7,7 mln zł), termomodernizację żłobków (1,1 mln zł).

Wiadomo, że czas do wydania rządowych pieniędzy minie dopiero w 2022 roku, ale UMŁ nie chce czekać aż tyle i kolejne pieniądze rozdysponuje jeszcze w tym roku. Oczywiście miasto nie rezygnuje z udziału w konkursie,  którym można ubiegać się o dodatkowe fundusze. Pieniądze będą rozdzielone miastom według specjalnego algorytmu wskazanego przez komisję, na której czele stanie Mateusz Morawiecki.

Miasta ubiegające się o kolejną rządową dotację będą musiały spełnić określone warunki m.in. realizacja zasady zrównoważonego rozwoju, kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu ingerencji planowanych inwestycji w środowisko oraz liczba osób, na które będą miały korzystny wpływ.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy