Reklama

Jak się żyje w Łodzi? Spytaliśmy łodzian, co sądzą o naszym mieście

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Najpierw pandemia, następnie sytuacja za wschodnią granicą i w końcu szalejąca inflacja. To tylko kilka z czynników, które wpłynęły na ceny, nie tylko na sklepowych półkach, ale także w ogłoszeniach o wynajem albo kupno mieszkania. GUS podał najnowsze dane o obecnej sytuacji na rynku. Sprawdzamy bezrobocie, ceny mieszkań i zarobki.

O tym, że Łódź jest królową w rankingach najtańszych mieszkań w kraju mówiono już wiele lat temu. Przez ostatnie lata się to jednak zmieniło, a najnowsze dane GUS i analiz portali Expander i Rentier.io to potwierdzają.

W mieście Łodzi się (nie)powodzi?

Najnowsze dane GUS są nieprzychylne naszemu miastu, w kwestii poziomu bezrobocia. W styczniu 2023 r. stopa bezrobocia osiągnęła wzrost do 5,5%. Najlepszy wynik, poniżej 2%, osiągnęły cztery miasta: Poznań 1,0%, Katowice 1,4%, Warszawa 1,5% i Wrocław 1,6%. Tuż za nimi znalazł się Kraków (2,3%), Gdańsk (2,4%) i Szczecin (3,1%). Łódź znalazła się w grupie miast, które mają stopień bezrobocia większy niż 3 i 4% z wynikiem 4,5%. Gorzej jest m.in. w Lublinie i Białymstoku, gdzie bezrobocie rozpoczyna się od 5%.

Jak w Łodzi ze średnim wynagrodzeniem?

Kiedy mówi się o podwyżkach płac, wielu z nas, cieszy się z większej pensji. Często jednak zapominamy, że przy rosnących kosztach życia nawet kilkuprocentowa podwyżka nie pomoże nam w lepszym oszczędzaniu, a już tym bardziej w lepszym planowaniu wydatków. W 2023 zaplanowano dwie podwyżki płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2023 wzrosła ona do 3490 zł, a w lipcu wzrośnie do 3600 zł. Jak to wygląda w praktyce?

Raport GUS na temat przeciętnego wynagrodzenia, ponownie nie jest dla Łodzian, powodem do radości. W tym zestawieniu pierwszego miejsca nie ma nawet stolica. Miasta, w których średnie wynagrodzenie wynosi powyżej 8000 zł to Kraków (8439,85 zł), Warszawa (8395,76 zł) i Gdańsk (8164,41 zł). Równie dobrze jest także w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Łódź osiągnęła wynik 6588, 26 zł, a gorzej jest m.in. w Bydgoszczy, Częstochowie i Białystoku.

Ceny mieszkań w Łodzi

Na przestrzeni ostatniego roku, oprócz tego, że nastąpił wzrost kosztów najmu i sprzedaży mieszkań, pojawiła się także podwyżka mediów. Jak wynika z raportu portali z branży nieruchomości  i pośrednictwa finansowego Expander i Rentier.io, Łódź nie ma najgorszej pozycji, jeśli chodzi o mieszkania, w kraju. Są jednak miasta, w których kupno nowego mieszkania jest ponad trzy razy wyższe niż płaca minimalna.

Numerem jeden jest Warszawa (13 148 zł/mkw), następnie Kraków (11 400 zł/mkw) oraz Gdańsk (10 877 zł/mkw). Trochę taniej jest w stolicy Wielkopolski (9325 zł/mkw) oraz na Pomorzu Zachodnim (Szczecin – 8438 zł/mkw). Łódź w tym zestawieniu uplasowała się z wynikiem 7442 zł/mkw i jest to jeden z lepszych wyników – ale nie najlepszy. Jeszcze mniej za zakup nowego mieszkania zapłacimy w Katowicach (7168 zł/mkw), Białymstoku (8534 zł/mkw) oraz Toruniu (7500 zł/mkw) czy Częstochowie (5946 zł/mkw).

Łodzianie z wyboru

O tym, co sądzą o mieszkaniu w naszym mieście, spytaliśmy łódzkich studentów. Opinie są różne, ale w jednym są zgodni - chcą tutaj mieszkać. Ważne jest dla nich położenie miasta w kontekście całego kraju.

- Dla mnie najważniejsze, przy wyborze miejsca do zamieszkania, jest lokalizacja i skomunikowanie potencjalnego miejsca zamieszkania. Łódź ma świetną lokalizację, ponieważ znajduje się w samym centrum kraju. Dodatkowo dzięki dużej ilości stacji kolejowych można z Łodzi pojechać pociągiem w dowolnym kierunku po Polsce (pomijam aspekt funkcjonowanie samego PKP). Cieszy mnie także bliskość Strykowa, a dokładniej skrzyżowania autostrad. Tym samym wszędzie "mam blisko", a ze względu na to czym się zajmuję, jest to dla mnie bardzo ważne. Nie ukrywam, że ważną dla mnie kwestią jest też to, żeby było "co robić w mieście". Tutaj na pierwszy plan wychodzi ulica Piotrkowska, Manufaktura, inne centra handlowe, a oprócz tego takie miejsca jak Zoo czy ogród botaniczny

- komentuje Mateusz, student Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Są także studenci, którym udało się znaleźć stałą pracę i nawet nie myślą, aby wyjechać z naszego miasta.

- Do Łodzi trafiłem przez przypadek. Dostałem się tutaj na studia licencjackie, pomimo tego, że nigdy wcześniej nie byłem w tym mieście. Na początku byłem przerażony, choć z czasem przyzwycziłem się do tego miasta. Po studiach magisterskich zdecydowałem się tutaj mieszkać na stałe. Jeszcze na studiach udało mi się podjąć stałą pracę w jednej z łódzkich korporacji, gdzie obecnie pracuje już prawie cztery lata. W Łodzi poznałem wspaniałych ludzi, głównie na studiach, na łódzkim ”eksocu”, jak i w pracy. Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze miejsca zamieszkania byla dla mnie lokalizacja. Miasto znajduje się w centrum Polski z dobrym połączeniem do stolicy. W Łodzi jest mi po prostu dobrze. Obecnie nie wyobrażam sobie, abym mógł zamieszkać w innym mieście

- mówi Jacek, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ.

Pojawiają się także opinie, które przypominają, że u sąsiada zawsze trawa jest bardziej zielona.

- Ja uważam, że nieważne gdzie by człowiek nie zamieszkał to zawsze znajdą się jakieś powody, aby stwierdzić, że nie jest najlepiej. W Krakowie jest to powietrze, w Warszawie korki, a w Poznaniu niekończący się remont Starego Rynku. My w Łodzi mamy oczywiście swoje podwórko. Przyjechałam do Łodzi pięć lat temu i czy żałuję? Nie żałuję. Chciałabym, aby Łódź się cały czas rozwijała, aby wciąż niezatracała swojego blasku, w którym się zakochałam kiedy przyjechał tutaj pierwszy raz z Olsztyna

- mówi Lena, absolwentka Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.

O to, jak życie się w Łodzi, spytaliśmy także mieszkańców na facebookowych grupach: Forum Łódź Polesie i Łódź i okolice. Kryterium oceny było bardzo dobrze, dobrze, średnio, źle i bardzo źle. W każdym z nich znalazły się głosy, ale tylko jedna zdobyła najwięcej. Jak mówią facebookowicze w Łodzi żyje się "średnio". 

Ciekawym przypadkiem jest taki sam procent osób, które wybrały odpowiedź, że żyje im się w Łodzi "bardzo dobrze" i "bardzo źle". Wnioski nasuwają się same. Nasze miasto da się tak samo kochać, jak i... nie kochać.

Pozycja Łodzi, w porównaniu z ostatnimi lata, zmieniła się, lecz jest to spowodowane różnymi czynnikami. Dotykają one jednak całego kraju, zarówno małych, jak i większych miast. O tym, jak dalej będzie wyglądać sytuacja w tym roku ze stopą bezrobocia i dostępności mieszkań dowiemy się na przełomie roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy