Projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu Radzie Ministrów przedłożyła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak czytamy w komunikacie, 2019 rok będzie ostatnim, w którym dodatek stażowy ma być wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Gratyfikacja za staż pracy
Obecnie mogą występować sytuacje, gdy pracownik z dłuższym stażem zatrudnienia, który otrzymuje wynagrodzenie minimalne, może mieć zasadnicze wynagrodzenie niższe od osoby dopiero zatrudnionej, bez żadnego stażu pracy czy z krótkim stażem.
Problem sygnalizowali resortowi przedstawiciele związków zawodowych, ale również parlamentarzyści w interpelacjach poselskich zwracali uwagę na ten problem. Jeśli przykładowo rozpoczynającym pierwszą pracę po studiach absolwentom czy osobom z niewielkim doświadczeniem do pensji wlicza się dodatek za wysługę lat, to ten dodatek traci wymiar gratyfikacji za staż pracy.
„W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy przygotowanej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Na etapie tworzenia projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ówczesna Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska tłumaczyła konieczność uregulowania kwestii dodatku za staż pracy w następujący sposób:
- Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie – mówiła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.
Chaos w nazewnictwie
W związku z narosłymi wątpliwościami interpretacyjnymi, które wiążą się z samym nazewnictwem, Ustawodawca zdefiniował pojęcie dodatku za staż pracy. Zgodnie z nową regulacją, dodatkiem za staż pracy jest dodatek do wynagrodzenia, który przysługuje pracownikowi z tytułu osiągnięcia określonego okresu zatrudnienia.
Samorządowcy otrzymują dodatek za wieloletnią pracę, nauczyciele - za wysługę lat, pracownicy służ publicznych – za staż pracy, a członkowie korpusu służby cywilnej – za wieloletnią pracę w służbie cywilnej. Nowe regulacje zakładają wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia z tytułu pracy dodatku, który przysługuje pracownikowi i to bez względu na stosowaną w danym podmiocie nazwę tego dodatku.
Zmiany od przyszłego roku
Nowe zapisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r., za wyjątkiem przepisów przejściowych, które mają zacząć obowiązywać od 1 września 2019 r. Również od 1 stycznia Polacy będą zarabiać więcej, minimalne wynagrodzenie wyniesie 2450 zł brutto, czyli o 200 zł więcej niż obecnie. W Polsce około 1,5 mln zatrudnionych pracuje za minimalną stawkę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.