Reklama

Reklama

Jaka jest przyszłość dodatków za staż pracy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jaka jest przyszłość dodatków za staż pracy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rząd uregulował kwestie dodatku za staż pracy. Nowe przepisy zawiera przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

Reklama

Projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu Radzie Ministrów przedłożyła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak czytamy w komunikacie, 2019 rok będzie ostatnim, w którym dodatek stażowy ma być wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Gratyfikacja za staż pracy
Obecnie mogą występować sytuacje, gdy pracownik z dłuższym stażem zatrudnienia, który otrzymuje wynagrodzenie minimalne, może mieć zasadnicze wynagrodzenie niższe od osoby dopiero zatrudnionej, bez żadnego stażu pracy czy z krótkim stażem.

Problem sygnalizowali resortowi przedstawiciele związków zawodowych, ale również parlamentarzyści w interpelacjach poselskich zwracali uwagę na ten problem. Jeśli przykładowo rozpoczynającym pierwszą pracę po studiach absolwentom czy osobom z niewielkim doświadczeniem do pensji wlicza się dodatek za wysługę lat, to ten dodatek traci wymiar gratyfikacji za staż pracy.

W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy przygotowanej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Na etapie tworzenia projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ówczesna Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska tłumaczyła konieczność uregulowania kwestii dodatku za staż pracy w następujący sposób:

- Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie – mówiła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. 

Chaos w nazewnictwie
W związku z narosłymi wątpliwościami interpretacyjnymi, które wiążą się z samym nazewnictwem, Ustawodawca zdefiniował pojęcie dodatku za staż pracy. Zgodnie z nową regulacją, dodatkiem za staż pracy jest dodatek do wynagrodzenia, który przysługuje pracownikowi z tytułu osiągnięcia określonego okresu zatrudnienia.

Samorządowcy otrzymują dodatek za wieloletnią pracę, nauczyciele - za wysługę lat, pracownicy służ publicznych – za staż pracy, a członkowie korpusu służby cywilnej – za wieloletnią pracę w służbie cywilnej. Nowe regulacje zakładają wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia z tytułu pracy dodatku, który przysługuje pracownikowi i to bez względu na stosowaną w danym podmiocie nazwę tego dodatku.

Zmiany od przyszłego roku
Nowe zapisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r., za wyjątkiem przepisów przejściowych, które mają zacząć obowiązywać od 1 września 2019 r. Również od 1 stycznia Polacy będą zarabiać więcej, minimalne wynagrodzenie wyniesie 2450 zł brutto, czyli o 200 zł więcej niż obecnie. W Polsce około 1,5 mln zatrudnionych pracuje za minimalną stawkę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy