reklama
reklama

Jakie konsekwencje czekają na osobę ukrywającą zakażenie koronawirusem w miejscu pracy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie konsekwencje czekają na osobę ukrywającą zakażenie koronawirusem w miejscu pracy? - Zdjęcie główne

Jakie konsekwencje czekają na osobę ukrywającą zakażenie koronawirusem w miejscu pracy? (fot. domena publiczna) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Bezobjawowe zakażenie koronawirusem nie oznacza, że pacjent jest mniej niebezpieczny dla otoczenia. Jakich kar może spodziewać się osoba, która nie zważając na swój stan, decyduje się uczęszczać do pracy w normalnym trybie?
reklama

Nowelizacja ustawy podpisana przez prezydenta 3 grudnia pozwala pracownikom zakażonym Covid pracować z domu.

!reklama!

Nie we wszystkich przypadkach świadczenie pracy zdalnej jest w ogóle możliwe. Osoba posiadająca pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa zobowiązana jest do przestrzegania kwarantanny domowej, nakładanej na nią w trybie natychmiastowym od ujawnienia pozytywnego wyniku. Pacjent musi pozostać w domu przez minimum 7 dni.

 Przestrzeganie zasad bhp w miejscu pracy jest obowiązkiem każdego pracownika.

- Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych (art. 100 § 2 pkt 3 kp), a także dbanie o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 kp). Ponadto pracownik ma obowiązek współdziałać z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 211 pkt 7 kp). W tej szczególnej sytuacji epidemicznej, z którą mamy teraz do czynienia, bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów i zasad bhp, nie tylko przez pracodawcę, ale też pracownika – tłumaczy Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka ds. prawa pracy Pracodawców RP. 

Na podstawie wyżej wymienionych przepisów osoba, która dowiaduje się o zakażeniu Covid, ma obowiązek poinformować swojego pracodawcę o swoim stanie zdrowia. Taka osoba ma obowiązek dokonać tego niezwłocznie.

- (…) Gdy pracownik wie, że jest zarażony, a zataja taką informację i przychodzi do pracy, naraża zdrowie swoich współpracowników i innych osób przebywających w zakładzie pracy. Jego zachowanie może również spowodować wystąpienie szkody po stronie pracodawcy, w związku z faktem, że przez nieodpowiedzialność pracownika zarazi się cała załoga i nie będzie możliwe zapewnienie normalnego toku pracy – uczula Katarzyna Siemienkiewicz.

Jakie konsekwencje czekają na osobę, która zdecyduje się jednak zataić informacje o zakażeniu i udać się do pracy?

- Za nieprzestrzeganie przepisów bhp pracodawca jest uprawniony do nałożenia kar porządkowych: upomnienia, nagany, a nawet kary pieniężnej. Ponadto niezgłoszenie pracodawcy faktu zarażenia i wystąpienie skutków tego zaniechania może być podstawą dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę - dodaje ekspertka.

Ponadto w art. 161 § 2 kodeksu karnego, zgodnie z którym osoba posiadająca wiedzę na temat tego, że jest dotknięta chorobą zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu i naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadku gdy narażonych na utratę zdrowia jest wiele osób, kara pozbawienia wolności wynosi od roku do lat 10. Przepis ten odnosi się do każdego, również do pracowników.

Źródło: Dziennik Łódzki

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama