Łódzka archidiecezja poinformowała, że zgodnie z decyzjami metropolity dokonały się zmiany personalne proboszczów w czterech parafiach. Uroczyste wprowadzenie w urząd proboszcza tzw. instalacja miała miejsce w niedzielę 7 lipca.
Uroczyste wprowadzenie w urząd proboszcza. Gdzie się pojawili nowi kapłani?
Nowym proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Łodzi został ks. Robert Nowak dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Stanisława Kostki i Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła w Karlinie, który pełnił ten urząd przez ostatnie 5 lat. Natomiast ksiądz kanonik Grzegorz Klimkiewicz dotychczasowy proboszcz, który pełniący ten urząd od 5 lipca 2007, odchodzi w stan spoczynku.W niedzielę 7 lipca posługę proboszczowską w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki i Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła w Karlinie rozpoczął ks. Marek Mielcarek, który dotychczas był wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Łodzi na Placu Kościelnym.
Natomiast proboszczem parafii pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, Diakona i Męczennika w Solcy Wielkiej został mianowany ks. Bogdan Marciniak dotychczasowy proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Łodzi, który pełnił ten urząd przez ostatnie 12 lat.
Czytaj również: Rozpoczęła się rekrutacja do seminarium. Jak wygląda jej proces? Wyjaśniamy krok po kroku
Proboszczem parafii Zmartwychwstania Pańskiego na łódzkich Chojnach został mianowany ks. Andrzej Borczyk, który przez ostatnie 10 lat pełnił urząd proboszcza w parafii pw. Świętego Wawrzyńca, Diakona i Męczennika w Solcy Wielkiej.
Każdy z wyżej wymienionych duchownych rozpoczynając posługę proboszczowską w myśl Kodeksu Prawa Kanonicznego jest obowiązany - zatroszczyć się o to, ażeby przebywającym w parafii głoszone było nieskażone Słowo Boże. Stąd zabiega o to, by wierni byli właściwie o prawdach wiary pouczeni, zwłaszcza przez głoszenie homilii w niedziele i święta nakazane oraz przez nauczanie katechetyczne. Popiera też dzieła, poprzez które jest propagowany duch ewangeliczny, również w zakresie sprawiedliwości społecznej. W sposób szczególny troszczy się o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży. Wszelkimi siłami zabiega, korzystając także z pomocy wiernych, ażeby ewangeliczne orędzie dotarło również do tych, którzy przestali praktykować albo nie wyznają prawdziwej wiary - informuje ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezjai Łódzkiej.
Jak wylicza, do zadań proboszcza należy, m.in. udzielanie chrztu, sakramentu bierzmowania osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci, udzielanie Wiatyku i namaszczenia chorych, a także udzielanie apostolskiego błogosławieństwa, asystowanie przy zawieraniu małżeństw i błogosławieniu małżeństw, odprawianie pogrzebów, święcenie źródła chrzcielnego w okresie wielkanocnym, prowadzenie procesji poza kościołem oraz dokonywanie uroczystych poświęceń poza kościołem oraz bardziej uroczyste sprawowanie Eucharystii w niedziele i święta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.