Zgodnie z wpisem do dziennika ustaw, wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. To oznacza, że na wyborczą walkę o stanowiska pozostało niewiele ponad 2 miesiące. Nic więc dziwnego, że niemal natychmiast zaczęły pojawiać się pierwsze oficjalne deklaracje.
Małgorzata Niewiadomska-Cudak, pierwsza kandydatka
Pierwszą oficjalną kandydatką na urząd prezydentki Łodzi została Małgorzata Niewiadomska-Cudak. Będzie reprezentować Łódzkie Stowarzyszenie Niezależni Socjaldemokraci, którego członkinią stała się po opuszczeniu szeregów łódzkiego SLD w 2021 roku. Warto przypomnieć, że Małgorzata Niewiadomska-Cudak, była w szeregach sojuszu ważną postacią piastując do 2021 roku stanowisko wiceprzewodniczącej ugrupowania w strukturach krajowych. Współpraca skończyła się, gdy SLD zagłosowało razem z PiS w sprawie KPO w 2021 roku. Radna miejska odeszła z partii. Wspólnie z trzema innymi radnymi (Sylwester Pawłowski, Maciej Rakowski oraz Władysław Skwarka) tworzy obecnie Łódzkie Stowarzyszenie Niezależni Socjaldemokraci.Niewiadomska-Cudak startowała w ostatnich wyborach do RM, z ramienia KWW Hanny Zdanowskiej (była kandydatką SLD). Została radną, a następnie wiceprzewodniczącą Rady. Odwołano ją z tego stanowiska kontrowersyjną decyzją koalicji KO-Nowa Lewica.
Fot. Wikipedia
Marcin Buchali, kandydat PiS bez potwierdzenia?
Marcina Buchali kilkukrotnie deklarował już swoja gotowość do walki o urząd prezydenta Łodzi, jednak na razie nieformalnie. Prawo i Sprawiedliwość nadal nie potwierdziło jego startu. Wiadomo jednak, że żaden z polityków, o których mówiło się w kuluarach jeszcze przed dwoma miesiącami nie będzie walczyć o fotel prezydenta Łodzi - Tobiasz Bocheński, nazywany wprost „Dudą 2.0” jest szykowany do walki o Warszawę, a jeśli wygra, do walki o urząd Prezydenta RP. Zbigniew Rau w najbliższym czasie może nie mieć czasu na kandydowanie. Rządząca koalicja zapewne będzie chciała poznać jego rolę w tzw. aferze wizowej. Wobec powyższego kandydatura Marcina Buchali, jako „namiestnika PiS” jest coraz bardziej prawdopodobna, choć jego wygrana w bastionie KO mało realna. Kim jest?
To były doradca wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego i późniejszy wicewojewoda (od maja do grudnia 2023).
- Jest doktorem nauk społecznych. Tytuł zdobył na podstawie pracy pt. Budowanie efektywności pracy trenera i instruktora sportu w kontekście zarządzania zasobami ludzkimi w polskich młodzieżowych klubach sportowych. Wykładał m.in. w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie – można przeczytać w Wikipedii.
Prowadzi też kampanię pod hasłem „Zmień-MY Łódź. Razem", w której przede wszystkim krytykuje obecne władze za niedociągnięcia związane z inwestycjami miejskimi.
Fot. FB
Hanna Zdanowska KO
Najczęściej wymienianym nazwiskiem jest nadal urzędująca obecnie prezydentka Hanna Zdanowska. Ta zadeklarowała chęć kandydowania już w połowie listopada, podczas wystąpienia w programie Fakty Po Faktach, na antenie TVN-u. Jeśli władze PO zdecydowałyby się powierzyć tę misję, walczyłaby ona o czwartą kadencję.
Przemysław Jagielski, Zgierz
Dużo wskazuje, że w szranki w walce o prezydenturę Zgierza stanie opozycyjne radny Przemysław Jagielski. Jagielski, który do RM dostał się w 2018 roku, od samego początku swej pracy dba o transparentność w Urzędzie Miasta. Wielokrotnie występował do władz o udzielenie informacji o wydatkach, na różne cele: począwszy od nagród dla prezydium miasta, skończywszy na finansowaniu prestiżowego Gortat Camp.Jagielski już w połowie stycznia pytał zgierzan, w jakiej roli widzą w wyborach samorządowych i choć ostatecznie jeszcze nie potwierdził oficjalnie swej kandydatury, to wiele wskazuje, że spróbuje powalczyć o prezydencko fotel.
Czytaj też:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.