Na początku lipca wydawało się, iż kluczowa dla krajowej komunikacji kolejowej inwestycja może w ogóle nie dojść do skutku. Niespodziewanie firma Energopol Szczecin, połowa konsorcjum wybranego w przetargu dwa lata temu, złożyła w sądzie wniosek o upadłość. Okazuje się jednak, że niepokój był przedwczesny, a firma pomimo wciąż trwających kłopotów finansowych, przystępuje do realizacji projektu, który ma odmienić komunikację nie tylko w Łodzi, ale także w całym kraju.
To jeszcze nie rozpoczęcie budowy…
Pierwszym etapem realizacji projektu będzie wykopanie olbrzymiej komory startowej, w której zostaną umieszczone tarcze drążące tunel. Zanim jednak to się stanie i na terenie wschodniej części miasta rozpoczną się właściwe prace, konieczne jest wykonanie niezbędnych czynności przygotowawczych. Przede wszystkich chodzi o ogrodzenie przyszłego placu budowy, a także pozbycie się elementów, które będą przeszkadzać w robotach. A tych może być sporo. Warto pamiętać, że w chwili obecnej na terenie przy ul. Odolanowskiej znajdują się m.in. ogródki działkowe.
– Sądzę, że jeszcze w lipcu będziemy grodzić teren i odłączać wodę, prąd i gaz. W sierpniu będziemy czyścić plac z roślinności oraz dokonywać rozbiórek budynków – mówi Piotr żak, rzecznik prasowy Energopolu Szczecin
Utworzenie komory startowej dla tarcz powinno zająć kilka miesięcy. Jednak realizacja projektu już na samym starcie ma miesięczne opóźnienie. Początkowo prace przygotowawcze miały rozpocząć się w czerwcu 2019 roku. Czy w tej sytuacji oraz mając na uwadze niedawne problemy finansowe jednego z wykonawców, jest możliwe dotrzymanie terminu oddania inwestycji, który przypada na grudzień 2021 roku?
…ale wszystko idzie w dobrym kierunku
Energopol Szczecin poinformował niedawno o zamiarze wycofania wniosku o upadłość. Udało się zawrzeć porozumienie z bankami oraz inwestorami, co daje nadzieję na pomyślne zakończenie kłopotów finansowych. Szczególnie ważne dla firmy były uzgodnienia z GDDKiA oraz PKP PLK, największymi zleceniodawcami Energopolu.W niemieckiej firmie Herrenknecht są już przygotowywane specjalne tarcze, które wydrążą tunel. A de facto – dwa tunele. Pierwszy, większy będzie tunelem dwutorowym i zostanie wydrążony przez tarczę o średnicy 13 metrów. Drugi, jednotorowy zostanie utworzony przez tarczę o średnicy 8,7 metra. Obie maszyny powstają na specjalne zamówienie i są dostosowane do warunków gruntowych w Łodzi.
Łódzkie metro pozwoli znacznie usprawnić podróżowanie po aglomeracji. Planuje się, że w godzinach szczytu podróżni co 10 minut będą mieli do dyspozycji połączenie z centrum miasta (stacja Łódź Centrum) oraz z największym centrum handlowo -rozrywkowym w mieście, Manufakturą (stacja Łódź Polesie).
Źródło: Rynek Kolejowy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.