Reklama

Reklama

Kamienica z wyjątkowym muralem znika z mapy Łodzi. Co się stanie z jerzykiem? [zdjęcia]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Trwa rozbiórka jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Łodzi. Mowa o kamienicy przy ul. Kilińskiego 127, którą zdobi wyjątkowy mural, który powstał z odpadów z wysypiska śmieci. Jaka przyszłość czeka sam budynek oraz to niezwykłe dzieło? Odpowiedź w artykule poniżej.

Reklama

Kamienica przy Kilińskiego 127 do rozbiórki. W jej miejscu powstanie nowy budynek

Od kilku lat Łódź przechodzi wielką metamorfozę. Dzięki rewitalizacji stare i wysłużone kamienice odzyskują dawny blask, a w miejsce zrujnowanych budynków pojawiają się nowe wieżowce, biurowce i hotele. 

Nie inaczej sprawa wygląda z kamienicą przy ul. Kilińskiego 127. Teren ten od kilku lat należy do dewelopera ECHO Investment. Spółka realizuje obecnie na terenie Łodzi kilka projektów, a jednym z nich jest inwestycja o nazwie REACT, która powstaje w okolicy skrzyżowania ulic Kilińskiego i Piłsudskiego. 

O rozpoczęciu rozbiórki kamienicy przy ul. Kilińskiego poinformowali nas mieszkańcy, nasi Czytelnicy. Zapytaliśmy więc przedstawicieli ECHO Investment, jakie mają plany wobec terenu, który zostanie odzyskany po wyburzeniu kamienicy przy Kilińskiego 127.

- Niestety stan techniczny budynku nie pozwala na zachowanie go w całości: budynek miał liczne naruszenia konstrukcji, część jego dachu była zawalona, występowały poważne pęknięcia ścian i z tego powodu nie było możliwości wejścia do jego wnętrza - wyjaśnia Emil Górecki z ECHO Investment.

Co ważne, miejsce to nie straci jednak swojego charakteru. Jak zapewnia Emil Górecki, fasada kamienicy zostanie odtworzona w bryle nowego budynku, który powstanie w miejscu wysłużonego obiektu. 

- Nowy budynek będzie miał funkcję mieszkaniową lub hotelowo-usługową, co jest zgodne z planem miejscowym dla tego obszaru - dodaje Górecki.

Rozpoznawalny mural przedstawiający jerzyka zniknie razem z kamienicą

Mieszkańcy zastanawiali się, co się stanie z wyjątkowym i jednym z najpopularniejszych w Łodzi murali, który zdobi ścianę rozbieranego budynku. Okazuje się, że mural także uległ w ostatnim czasie dość poważnym zniszczeniom. 

- Obecnie mural jest zniszczony, znaczna część elementów odpadła. Między innymi z powodu zdekompletowania muralu oraz kwestii prawa własności intelektualnej, nie jesteśmy w stanie uratować tego muralu - wyjaśnia Emil Górecki.

Przedstawiciel  ECHO Investment zapewnia jednak, że w ramach nowej inwestycji także znajdzie się miejsce na pewną formę ekspresji dla łódzkich artystów. Nie jest wykluczone, że na jednej z elewacji nowych budynków pojawi się nowy mural. Temat ten ma być jeszcze konsultowany z fundacją Urban Forms, która jest patronem obecnego muralu.

Mural jerzyka na kamienicy przy Kilińskiego w Łodzi, czyli piękny ptak z odpadów z wysypiska

Jerzyk, który przez ostatnie lata zdobił ścianę budynku przy ul. Kilińskiego 127 w Łodzi, został stworzony przez portugalskiego artystę - Bordalo II. 

Jego instalacje przedstawiają naturę tak, by jednocześnie pokazać to, co ją niszczy. W ten sposób powstają prace z materiałów do recyklingu ukazujące zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt.

Majestatyczny jerzyk wyglądał z daleka podobnie jak wszystkie inne murale, ale z bliska okazywało się, że jest trójwymiarowy. Przyglądając mu się, można dostrzec wystające z niego zderzaki, elementy karoserii, opony i inne "śmieci".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy