Chojny bez tramwaju. „Ten autobus to nie to samo”
Przypomnijmy, że w marcu 2021 roku ruchu tramwajowego pozbawiony został długi odcinek ulicy Kilińskiego - od pętli przy dworcu Łódź - Chojny (ulicy Śląskiej) aż do ulicy Przybyszewskiego.Do tego czasu mieszkańcy ulic krzyżujących się z Kilińskiego na tym odcinku, a więc m.in. ul. Karpiej, Malczewskiego, Odyńca, Naruszewicza, Płockiej, Poznańskiej czy Zarzewskiej mogli korzystać z tramwaju linii nr 1.
Po zmianach jej rolę przejął autobus komunikacji zastępczej Z1, który jednak jest prowadzony dość pokrętną trasą, co przeszkadza niektórym mieszkańcom.
- Ten autobus to nie to samo, co tramwaj. Jedzie się dużo dłużej, więc, jeśli tylko mogę, to unikam jazdy Z1 i wybieram albo którychś z tramwajów na Rzgowskiej albo samochód - mówi pani Maria, mieszkająca przy ul. Mazurskiej.
- Widzi pan, w jakim stanie jest Kilińskiego. A oni jeszcze puszczają po niej ciężki autobus, który co chwila wjeżdża w jakąś dziurę. Już kilka miesięcy temu przestałam jeździć tym Z1 - opowiada z kolei pani Barbara, mieszkająca przy ul. Malczewskiego. - Czekam, czekam aż przywrócą tutaj tramwaj i będzie można normalnie dojechać do centrum - dodaje.
Kiedy wróci tramwaj na Chojny?
Kluczowe w odpowiedzi na to pytanie jest skrzyżowanie ulic Przybyszewskiego z Kilińskiego. To bardzo duża inwestycja, która wchodzi w skład ogromnego projektu niskoemisyjnego programu „Tramwaj dla Łodzi”.
- Powrót tramwajów (na ulicę Kilińskiego - przyp. red.) jest możliwy po zrealizowaniu inwestycji kompleksowej modernizacji skrzyżowania ulic Przybyszewskiego i Kilińskiego, a także przebudowy krańcówki tramwajowej na Chojnach w ramach programu Tramwaj dla Łodzi. Do tego czasu funkcjonować będzie komunikacja zastępcza - pisał w 2021 roku Urząd Miasta Łodzi.
Zakładany termin rozpoczęcia prac na skrzyżowaniu to połowa 2022 roku, a ich zakończenie planowane jest pod koniec 2023 roku. To wymóg związany z dofinansowaniem tej inwestycji przez Unię Europejską. Przypomnijmy, że „Tramwaj dla Łodzi” to ogromny pakiet inwestycji oszacowanych łącznie na 660 mln zł, a aż 411 mln zł jest unijnym dofinansowaniem.
A co z krańcówką na Chojnach? O tym urzędnicy milczą, co może niepokoić mieszkańców.
Niepokojące są także odpowiedzi, które otrzymaliśmy w ostatnich dniach na pytania o terminy realizacji zarówno przebudowy skrzyżowania ulic Przybyszewskiego i Kilińskiego, jak i krańcówki Łódź Chojny.
- Dokładne terminy realizacji może przedstawić Zarząd Inwestycji Miejskich, który jest realizatorem tego zadania - usłyszeliśmy w ZDiT-cie.
Zapytanie skierowaliśmy więc do Zarządu Inwestycji Miejskich.
- Proszę o kontakt ze ZDiT - odpisała rzeczniczka prasowa ZIM-u...
Jedna inwestycja, trzy etapy. Ul. Przybyszewskiego do przebudowy
W ramach przebudowy ul. Przybyszewskiego zmodernizowane zostaną trzy kilometry ulicy Przybyszewskiego. Po remoncie do dyspozycji łodzian będą nowe wiadukty, tory dostosowane do niskoemisyjnych tramwajów i równej jezdni. Wyremontowane zostaną także chodniki, oświetlenie uliczne, a wzdłuż inwestycji pojawi się dodatkowa zieleń.Remont ul. Przybyszewskiego podzielony jest na trzy odcinki, ale termin ich zakończenia jest taki sam, czyli końcówka 2023 roku.
- Do tego czasu od rozpoczęcia prac proszę wszystkich o wyrozumiałość i cierpliwość. Remont tak ważnej trasy w mieście spowoduje sporo utrudnień w ruchu. Ale inaczej się nie da, jeśli chcemy w Łodzi transportu na miarę XXI wieku. A chcemy i jesteśmy zdeterminowani to zrobić - zapowiadała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.