Mija drugi tydzień, od kiedy na łódzkie ulice powróciły rowery publiczne.
Łódzki Rower Publiczny - o czym trzeba pamiętać?
W pierwszym tygodniu ŁRP 3.0 zanotował ponad 10 tysięcy wypożyczeń – sprzyjała nie tylko pogoda, ale i chęć sprawdzenia nowej edycji przywróconego roweru publicznego.Pierwsze dni Łódzkiego Roweru Publicznego 3.0 to także pierwsze problemy z jego użytkowaniem. Wielu użytkowników wypożycza rowery „różowe”, a oddaje na stacjach „Rowerowe Łódzkie”, czyli roweru wojewódzkiego lub oddaje rower w strefie II, a nawet i poza nimi.
Przypomnijmy, wiąże się to z opłatą dodatkową kolejno 15 i 200 złotych – zakładając, że rower znajduje się na terenie miasta.
- Co do zasady, oba systemy obsługuje Nextbike – jeden realizujemy dla miasta, drugi dla województwa. Należy przy tym pamiętać, że Łódzki Rower Publiczny nie jest kompatybilny z działającym na terenie Łodzi i w sąsiednich miastach systemem Rowerowe Łódzkie. Stacje w ramach tego systemu będą dla użytkowników Łódzkiego Roweru Publicznego w samej Łodzi traktowane jako obszar poza strefą zwrotu, a zwrócenie roweru w tych miejscach będzie wiązać się z opłatą w wysokości 200 zł
- informuje Marcin Sałański, Nextbike Polska, operator Łódzkiego Roweru Publicznego i Wojewódzkiego Roweru Publicznego.
Oddanie „Łódzkiego Roweru Publicznego” np. w Zgierzu to koszt 500 złotych!
- Sąsiednie miasta wchodzące w skład systemu Rowerowe Łódzkie znajdują się zaś poza strefą użytkowania systemu Łódzkiego Roweru Publicznego. Zwrot w tych miejscach będzie wiązał się z opłatą w wysokości 500 zł. Aplikacja Nextbike to klucz do rozróżnienia - stacje są wyraźnie podpisane i różnią się kolorem
- dodaje Sałański.
Oprócz niewłaściwego oddawania pojazdów przez użytkowników nie brakuje także problemów w samej aplikacji.
Kłopoty z aplikację Nextbike w Łodzi - użytkowniku, patrz, jaki rower wypożyczasz
Dla przykładu, przy stacji Łódzkiego Roweru Publicznego „plac Wolności” stały zaparkowane dwa rowery – jeden „różowy”, drugi „wojewódzki”. W aplikacji jednak oba rowery były wyświetlane jako rowery „różowe”.
- Musiało dojść do jakiej awarii informatycznej, że rower tak się przypisał, ewentualnie przez błąd ludzki rower został tak przypisany podczas relokacji. Wypracowujemy obecnie z ZDiT odpowiednie procedury, by zniwelować ten problem
- zapewnia Nextbike Polska.
O szczegółach, o których trzeba pamiętać podczas korzystania z rowerów publicznych w Łodzi pisaliśmy na portalu TuŁódź.pl w sobotę 13 kwietnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.