Reklama

Reklama

Kolej Dużych Prędkości Łódź. Z Warszawy do centrum Łodzi w 45 minut. Premier o nowej inwestycji: „To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię Polaków”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolej Dużych Prędkości Łódź. Z Warszawy do centrum Łodzi w 45 minut. Premier o nowej inwestycji: „To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię Polaków” - Zdjęcie główne

Kolej Dużych Prędkości Łódź. Z Warszawy do centrum Łodzi w 45 minut. Premier o nowej inwestycji: „To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię Polaków” (fot. PAP / Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rusza przebudowa dworca Warszawa Zachodnia, którą prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe. To tu zacznie swój bieg linia Kolei Dużych Prędkości (KDP) prowadząca w stronę CPK, Łodzi, Poznania i Wrocławia.

Reklama

Kolej Dużych Prędkości Łódź. Rusza przebudowa dworca dla Kolei Dużych Prędkości

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek 7 czerwca plac budowy w związku z podpisaniem kontraktu przez spółkę CPK z konsorcjum firm: IDOM, Multiconsult, Transprojekt Gdański i Arcadis na prace przygotowawcze do budowy pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości. 

Podpisana umowa dotyczy prawie 140-kilometrowego fragmentu nowych torów kolejowych na trasie Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź.

- Jesteśmy na jednym z największych kolejowych placów budowy w Polsce - zauważył premier.

Wspominając o nowych inwestycjach kolejowych Morawiecki zadeklarował:

- Tu stawiamy na kolej przyszłości, tu chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków, także krajowych, także z budżetu państwa polskiego i także wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei.

Polecamy: Termin oddania CPK? Minister jedno, eksperci drugie. Co z połączeniem między Łodzią a Warszawą?

Kolei Dużych Prędkości Łódź. Z Warszawy do centrum Łodzi w 45 minut

Według szefa rządu podróż z centrum Warszawy do centrum Łodzi skróci się dzięki temu do 45 minut. 

- To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię nas, Polaków, że taka inwestycja może być zrealizowana - powiedział premier.

W jego ocenie inwestycje kolejowe poprawiają jakość środowiska naturalnego, bezpieczeństwo przemieszczania się i komfort, ale także zwiększają możliwości biznesowe, gospodarcze i inwestycyjne w Polsce. Premier dodał, że inwestycje w kolej wpisują się w filozofię jego rządu.

- Kolej i inwestycje kolejowe wymagają podejścia biznesowego, ale także odpowiedzialnego państwa, które wejdzie w tę przestrzeń, w której nie da się wykonać inwestycji siłami wolnego rynku. To jest filozofia działania naszego rządu, naszego państwa – tak, wolny rynek, tak, efektywność, przedsiębiorczość, ale w wielu miejscach przedsiębiorcze państwo jest potrzebne do wykonania inwestycji – powiedział Morawiecki. Zwrócił uwagę, że z inwestycji w koleje Polacy będą korzystać przez wiele lat.

Polecamy: Przygotowania do budowy CPK między Łodzią, a Warszawą pomimo koronawirusa idą zgodnie z planem [WIZUALIZACJE]

Kolej Dużych Prędkości Łódź. Pociągi na linii Warszawa - CPK - Łódź będą pędziły nawet 350 km/h

Jak przekazała w poniedziałkowej informacji prasowej spółka CPK, między Warszawą, CPK i Łodzią pociągi będą jeździły w pierwszym etapie z prędkością do 250 km/h. Przyjęte przez spółkę CPK założenia projektowe umożliwią jej podniesienie w przyszłości prędkości do 350 km/h – jeśli będzie takie zapotrzebowanie.

Dzięki tej inwestycji pasażerowie dojadą do nowego lotniska: z Warszawy w ok. 15 min, z Łodzi w ok. pół godziny, a z Warszawy do Łodzi w ok. 45 minut (prawie dwa razy szybciej niż obecnie).

Według spółki, zgodnie z harmonogramem, linia dużych prędkości między Warszawą Zachodnią a Łodzią Fabryczną zostanie uruchomiona równocześnie z Portem Solidarność, czyli w 2027 roku.

Przypomnijmy. Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy