Reklama

Reklama

Kolejowe podróże w regionie łódzkim będą sprawniejsze. Modernizacja odcinka Zgierz-Ozorków

Opublikowano: pt, 13 wrz 2019 12:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wczoraj, 12 września na dworcu kolejowym Łódź – Widzew marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i przedstawiciele przedsiębiorstwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w obecności Ireneusza Merchela, prezesa zarządu spółki, podpisali umowę na dofinansowanie projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 16 Łódź Widzew – Kutno na odcinku Zgierz – Ozorków”.

Projekt został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, łącznie kwotą przeszło 143 mln zł. Celem projektu jest poprawa dostępności transportowej województwa łódzkiego. Jego realizacja umożliwi poprawę stanu technicznego infrastruktury kolejowej na remontowanym odcinku oraz zwiększenie bezpieczeństwa oraz komfortu podróżowania. Rewitalizacja usprawni też powiązanie sieci kolejowej województwa z układem transportowym, m.in. z transeuropejską siecią transportową (TEN-T) oraz umożliwi prowadzenie ruchu pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h (do tej pory pociągi jeżdziły z prędkością 90 km/h).

-Niedawno rozmawialiśmy o modernizacji dworca Łódź Kaliska. Wówczas mówiłem, że jest to podwójna korzyść, bo sfinansowanie tego przedsięwzięcia z pieniędzy krajowych otworzyło nam drogę do modernizacji linii kolejowej 16 na odcinku Zgierz-Ozorków. Już na początku roku podjęliśmy rozmowy z zarządem PLK i dzięki znakomitej współpracy samorządu i spółki skarbu państwa możemy dziś powiedzieć o tym wspólnym sukcesie – mówił podczas konferencji marszałek Grzegorz Schreiber.

W ramach projektu wykonanych zostanie cały szereg prac budowlanych. Oprócz modernizacji całego układu torowego zrewitalizowane będą również przejazdy kolejowo-drogowe i budynki dworcowe. Zyskają podróżni oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości, m.in. Zgierza, Grotnik, Chociszewa i Ozorkowa, w tym osoby niepełnosprawne.

Prace budowlane potrwają do końca lutego 2022 roku.
Całkowita wartość projektu: 213 667 714,42 zł.
Wartość dofinansowanie z EFRR: 143 316 448,02 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.