Reklama

Reklama

Koncert organowy w Starym Klasztorze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koncert organowy w Starym Klasztorze - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Podczas lipcowego koncertu z cyklu Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze zabrzmi muzyka barokowych i romantycznych mistrzów organów.

Reklama

Recital organowy w Starym Klasztorze w Łagiewnikach

Student łódzkiej uczelni muzycznej Wojciech Buczyński zaprezentuje dzieła organowe Dietericha Buxtehudego, Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, i Franza Liszta. Recital w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach przy ul. Okólnej 185 odbędzie się 21 lipca (niedziela) o godzinie 15.00. Wstęp wolny.

Wojciech Buczyński rozpocznie swój koncert od wykonania Preludium d-moll BuxWV 140 Dietericha Buxtehudego. Dzieło, które zawiera trzy osobne fugi, zakończone jest wirtuozowską toccatą. To jedna z kilkunastu tego rodzaju kompozycji Buxtehudego, które stanowią mistrzowski trzon jego twórczości organowej. Romantyczna II Sonata organowa c-moll op. 65 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego w czterech częściach, będzie kolejnym elementem niedzielnego programu. Kompozytor znany z improwizacji i biegłości w wykonawstwie organowym, walory te zawarł w cyklu 6 sonat. I właśnie z tego zbioru pochodzi dzieło prezentowane w programie koncertu. Nie zabraknie podczas popołudnia z muzyką organową dzieł barokowego geniusza – Johanna Sebastiana Bacha. Wojciech Buczyński wykona jego Preludium i fugę D-dur BWV 532, która jest konstrukcyjnie skomplikowana. Na finał koncertu zabrzmi Preludium i fuga na temat B-A-C-H Franza Liszta, które należą do kanonu wykonawstwa organowego, tak spośród dzieł Liszta, jak i repertuaru światowego.

Wojciech Buczyński jest absolwentem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krośnie, gdzie zdobywał szlify muzyczne w klasie organów mgra Tadeusza Rymarza. Warto dodać, że oba etapy kształcenia ukończył z wyróżnieniem. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie organów dra hab. Krzysztofa Urbaniaka. Brał udział w kursach organowych w Pasłęku, Gottorf i Stralsundzie, gdzie miał okazję pracować pod kierunkiem, m.in. prof. Pietera van Dijka oraz prof. Christopha Bosserta. W 2019 roku w ramach programu Erasmus+ pogłębiał wiedzę studiując w Hochschule für Musik w Detmold w klasie organów prof. Martina Sandera. Jest laureatem wyróżnienia na I Ogólnopolskim Konkursie Diecezjalnych Studium Organistowskich w Tarnowie. Wywalczył też I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. klasy organów w Warszawie.

Więcej informacji na stronie Akademii Muzycznej.


Źródło: Akademia Muzyczna

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy