Koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej – piątek, 23 kwietnia, godz. 19:00
!reklama!Program koncertu, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej 23 kwietnia 2021 r. zwraca uwagę na zjawisko częste w historii muzyki: zapożyczenia z twórczości innych kompozytorów.
Koncert organowy d-moll BWV 596 J.S. Bacha jest de facto opracowaniem Concerto grossod-moll Antonia Vivaldiego RV 565 na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i smyczki ze słynnego zbioru "L'estro armonico". W "Rapsodii na temat Paganiniego” (1934) rosyjski kompozytor i pianista Siergiej Rachmaninow składa hołd wybitnemu wirtuozowi skrzypiec z epoki romantyzmu, przywołując melodię jego 24. Kaprysu.
Przy organach zasiądzie Krzysztof Urbaniak, kurator organów Filharmonii Łódzkiej, utytułowany koncertujący organista, pedagog i ekspert budowy tego instrumentu. Rapsodię Rachmaninowa wykona pianista Tymoteusz Bies, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat wielu prestiżowych konkursów polskich i międzynarodowych.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej wystąpi pod batutą Macieja Kotarby. Utwory muzyczne poprzedzi miniwykład Wojciecha Bonowicza ("Tygodnik Powszechny") na temat zapożyczeń w sztuce. Koncert odbędzie się w formie płatnej transmisji online.
Koncert oratoryjny w Filharmonii Łódzkiej – niedziela, 25 kwietnia, godz. 17:00
W niedzielę 25 kwietnia 2021 r. w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się łódzka premiera kantaty „Francesco” wybitnego, związanego z Łodzią kompozytora Zygmunta Krauzego. Kantata na chór mieszany, orkiestrę kameralną i organy wykorzystuje teksty zaczerpnięte z pism św. Franciszka oraz tekstów Dantego Alighieri. Przez ten pryzmat kompozytor przygląda się kondycji współczesnego człowieka, jego powinnościom i ograniczeniom. Poszczególne części utworu noszą tytuły: Życie, Praca, Pieniądze, Kobieta, Śmierć. Zostały przedzielone solowymi preludiami organowymi. Prawykonanie kantaty miało miejsce w 2018 roku.Zygmunt Krauze to jeden z najwybitniejszych artystów swojego pokolenia, ceniony w Polsce i za granicą. W jego dorobku ważne miejsce zajmują opery oraz utwory fortepianowe i z udziałem fortepianu. Ważny rozdział jego twórczości tworzy muzyka unistyczna, której teoretyczne podstawy twórca wywiódł z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Krauze jest profesorem kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi, laureatem doktoratu honoris causa tej uczelni.
W programie koncertu znajdzie się także Missa brevis węgierskiego kompozytora XX-wiecznego Zoltana Kodaly’a.
Wystąpi zespół instrumentalny muzyków Filharmonii Łódzkiej i Chór Filharmonii Łódzkiej pod kierunkiem Dawida Bera, soliści: Marta Malarska, Magdalena Szymańska, Maria Hubluk-Kaszuba – sopran, Anna Krysztofiak – mezzosopran, Paweł Żak – tenor, Adrian Łęczycki – baryton oraz Roman Perucki – organy. Koncert odbędzie się w formie płatnej transmisji online.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.