Reklama

Reklama

Kończy ci się ważność dowodu osobistego? Uwaga! Wniosku o nowy dokument nie złożysz już online

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. PAP

Kończy ci się ważność dowodu osobistego? Uwaga! Wniosku o nowy dokument nie złożysz już online - Zdjęcie główne

Nowe dowody osobiste w Polsce. A na nich m.in. odciski palców | foto arch. PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódzki Urząd Miast przypomina, że nie można już złożyć wniosku o dowód osobisty za pośrednictwem Internetu. Musimy to załatwić osobiście. Sprawdź, gdzie złożyć dokument.

Reklama

Wniosku o dowód osobisty nie złożymy online, ponieważ nowe dokumenty są wyposażone w dane telemetryczne i musimy zostawić w urzędzie odcisk palca.

Twój dowód traci ważność? Złóż wniosek o nowy co najmniej miesiąc wcześniej 

Łódzki magistrat informuje, że z ich danych wynika, że w 2023 r. ponad 30 tys. osób musi wymienić dowody osobiste z powodu upływu terminu ich ważności. Wnioski o nowy dokument możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju, ale nie możemy już zrobić tego on-line.

Wszystko dlatego, że nowe dowody są wyposażone w dane telemetryczne, czyli posiadają informacje o odcisku naszego palca. Z tego powodu musimy osobiście wybrać się do urzędu, aby z pomocą specjalnego urządzenia zeskanować wybrany palec dłoń

 - informuje Biur Prasowe. 

Dodaje, że przydatne informacje dotyczące wymiany dowodu osobistego można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi w zakładce ZAŁATW SPRAWĘ: WYSZUKIWARKA SPRAW. Następnie należy wybrać zakładkę SPRAWY OBYWATELSKIE. Informacji udzielają też pracownicy infolinii Urzędu Miasta Łodzi +48 638 44 44.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składamy osobiście w jednej z trzech lokalizacji Oddziału Dowodów Osobistych i Ewidencji Ludności:

  • Smugowa 26A,
  • Piłsudskiego 100,
  • Piotrkowska 110.
Wniosek o wymianę dokumentu należy złożyć na 30 dni przed upływem terminu ważności. Musimy wiedzieć, że mniej więcej tyle potrzeba, aby wyprodukowany dowód osobisty został dostarczony do urzędu. Wniosek możemy wypełnić na miejscu w urzędzie, lub  też pobrać go ze strony internetowej Urzędu Miasta Łodzi, wydrukować i wypełnić w domu. Musimy dołączyć do niego jedną fotografię. Przy składaniu wniosku należy mieć ze sobą "stary" dowód osobisty. Usługa związana z wymianą dowodu osobistego jest bezpłatna.  Kiedy dowód osobisty będzie gotowy do odbioru zostaniemy o tym powiadomieni sms-em, lub mejlowo, wystarczy, że podczas składania wniosku dodamy swój adres lub numer telefonu do Rejestru Danych Kontaktowych. 

Biuro prasowe przypomina, że zgodnie z Art. 79 ustawy o dowodach osobistych, przewiduje się możliwość nałożenia kary grzywny do 5 tys. zł lub kary ograniczenia wolności dla osób, które uchylają się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy