reklama
reklama

Kończy się remont kolejnej zabytkowej kamienicy w Łodzi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kończy się remont kolejnej zabytkowej kamienicy w Łodzi [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPowoli dobiegają końca prace remontowe Pałacu Steinertów. Można już podziwiać odnowioną elewację. Wciąż trwają prace w przypałacowym ogrodzie oraz wewnątrz budynku. Planowany termin zakończenia robót to koniec 2019 roku. 
reklama

Pałac Steinertów powoli odzyskuje swój dawny blask. Przez wielu nazywany architektoniczną perłą Łodzi, budynek w ciągu swojej długiej historii był wielokrotnie przebudowywany, malowany i urządzany na wiele sposobów, zgodnie z aktualnie panującą modą. Te wieloletnie ingerencje w oryginalny wygląd pałacu sprawiły, że konserwatorzy pracujący przy obecnej renowacji mają pełne ręce roboty. Ich wysiłek jest jednak sowicie nagradzany.

W tej chwili ujawniają się oryginalne elementy wystroju: złocenia, sztukaterie, intarsje, ślady polichromii, a najczęściej kawałki tkanin, wypełniających boazerie. Od strony ulicy Piotrkowskiej 274 łodzianie mogą podziwiać już odnowioną, zabytkową i pięknie zdobioną elewację budynku. Wciąż trwają prace w przypałacowym ogrodzie oraz we wnętrzach tego niezwykłego obiektu. Obecnie renowację przechodzą witraże okienne i boazeria. Trwa także proces odtwarzania drewnianych posadzek oraz tapet z tkanin. Zabytkowy obiekt jest modernizowany pod okiem konserwatora zabytków.

reklama

- Równolegle z pracami wewnątrz zbytku trwa zagospodarowania przypałacowego ogrodu – wykonanie ścieżek parkowych i nasadzeń. Projektowane jest wykonanie nasadzeń większych form – drzew takich jak lipa szerokolistna, jesion wyniosły, grab pospolity czy wiśnia pikowana. Zaprojektowano również krzewy takie jak bukszpan, hortensje krzewiaste, azalie i różaneczniki. Ogród dopełnią liczne kwiaty – róże w tym odmiany pnące i rośliny cebulowe oraz byliny: rumianka japońska, funkie w kilku odmianach oraz trawy ozdobne – powiedziała Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

Remont, prowadzony od kwietnia 2017 roku, jest już na ostatniej prostej. Zakończenie prac jest planowane na koniec 2019 roku. Została zatem chwila do momentu, gdy łodzianie będą mogli cieszyć się kolejnym uratowanym zabytkiem miasta, kolejnym obiektem, będącym ilustracją historii Łodzi.

reklama

Pałac Steinertów należał do znanego rodu fabrykanckiego z Niemiec. Kompleks obejmuje stary dom tkaczy z lat 40. XIX wieku, wyremontowany już pałac Adolfa Steinerta przy ul. Piotrkowskiej 272 z drugiej połowy XIX wieku oraz unikatowy podwójny w założeniu niesymetryczny budynek pałacowy braci Steinertów - synów protoplasty Karola Gottlieba - zaprojektowany w stylu neorenesansu niemieckiego i zbudowany w latach 1909-1911.

Źródło: mat. prasowe

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama