Konsultacje społeczne dotyczące remontów ulic na Julianowie zorganizowano w poniedziałek 20 stycznia w Bibliotece Miejskiej przy ulicy Łagiewnickiej 118.
Remonty łódzkich ulic w 2025 roku - gdzie spotkamy drogowców?
Spotkanie dotyczyło remontów, które przejdą ulice Kniaziewicza, Biegańskiego, Julianowska, Stefana i księdza Brózki.Obecni z ramienia magistratu byli na miejscu wiceprezydent Adam Pustelnik, przedstawiciele Biura Aktywności Miejskiej, Zarządu Dróg i Transportu i Łódzkich Inwestycji, członkowie rady osiedla, a także radni Rady Miejskiej w Łodzi Maciej Rakowski („Niezależni Socjaldemokraci”) i Ewa Bujnowicz-Zelt (Koalicja Obywatelska).
- To państwo są tutaj najważniejsi. Wiemy doskonale, że nie wszystko jest doskonale, bądźmy w tym bardzo dyplomatyczni. W niektórych kwestiach wyciągamy wnioski i w wielu miejscach wciąż możemy jeszcze te remonty skorygować i wspólnie zaprojektować
- powitał zgromadzonych na sali mieszkańców Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.
Jako pierwsza została omówiona ulica Kniaziewicza. Wśród ważnych kwestii dla mieszkańców znalazło się: przejście dla pieszych przy szpitalu, dogodny przystanek autobusowy, który powstanie przy aptece, a także dojazd do samego szpitala. Remont ma być etapowany, a organizacja ruchu ma być konsultowana z władzami placówki.
W przypadku remontu ulicy Kniaziewicza pojawił się również apel o lepsze zaprojektowanie miejsc parkingowych, aby kierowcy nie rozjeżdżali trawników, a także prośba o przesunięcie przejście dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerzystów. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, gdy przy ulicy rośnie wysoka trawa, trudno zauważyć nadjeżdżających rowerzystów - apelują mieszkańcy.
Dodatkowo, mieszkańcy zaapelowali o utworzenie nowych sygnalizacji świetlnych, które miałby zwiększyć bezpieczeństwo w tym rejonie. Niestety, z uwagi na wysoki koszt takiej realizacji jej powstanie na razie nie jest zapowiedziane.
Konsultacje społeczne w sprawie remontów ulic na Julianowie - jakie uwagi zgłosili mieszkańcy?
W przypadku skrzyżowania ulicy Kniaziewicza i Zgierskiej pojawiła się prośba o utworzenie świateł ostrzegawczych dla kierowców przed nadjeżdżającymi rowerzystami. Rozwiązanie miałoby działać na zasadzie indukcji - światła zapalają się w momencie, gdy nadjeżdża rower. Podobne rozwiązania zastosowano w przypadku przejść dla pieszych m.in. na Złotnie.Na wysokości skrzyżowania z ulicą Kalinową mieszkańcy wskazują na duży problem w przypadku skręcającego autobusu przegubowego. Utrudniać ten manewr mają kierowcy, którzy parkują zbyt blisko tarczy skrzyżowania.
Kolejną po ulicy Kniaziewicza jest ulica Biegańskiego. W przypadku tego remontu zapowiedziano budowę wyniesionych skrzyżowań i bezpieczniejszych przejść dla pieszych na całym remontowanym odcinku tj. od Zgierskiej do Łagiewnickiej. Remont potrwa około dwóch lat - najpierw rozpoczną się prace związane z budową wodociągu, a następnie remont samej jezdni. Początek prac w okresie wakacji, koniec w 2026 roku.
Mieszkańcy podnieśli także kwestię niebezpiecznych przejść dla pieszych w pobliżu szkół i przedszkoli. Na przykładzie potrąceń dzieci zaapelowali, że powinno się pojawić lepsze ich oznakowanie, większe oświetlenie, a do czasu rozpoczęcia właściwego remontu wymalowanie wyraźnych biało-czerwonych pasów w miejscu przejścia.
Zarząd Dróg i Transportu zapowiedział, że będzie to możliwe na wiosnę i przypomniał o akcji odmalowywania przejść w pobliżu szkół, a także zwiększania bezpieczeństwa dzieci przy placówkach za pomocą specjalnych tablic - pojawiły się one m.in. na Chojnach.
Sama ulica zostanie wyprofilowana, a to pozwoli na jej prawidłowy przebieg. Po remoncie ma osiągnąć szerokość pięciu metrów. Na liście uwag znalazła się również kwestia zinwentaryzowania zieleni i zabezpieczenia na czas remontu korzeni zdrowych drzew.
O poprawę przejezdności poproszono w przypadku skrzyżowania ulicy Biegańskiego i Cisowej - uciążliwe dla mieszkańców jest położenie "skrzynki na paczki" oraz zastawianie przejazdu przez parkujące auta. Dodatkowo mieszkańcy wskazali na brak wystarczająco dobrego oświetlenia i tym samym spadek poczucia bezpieczeństwa w regionie - mowa o okolicach ulicy Przyrodniczej i dobrze znanemu mieszkańcom narożnikowi.
Kolejnymi ulicami, na których także ma zostać wykonany remont to ulice Julianowska, Stefana i ks. Brózka. W przypadku tych prac poproszono o poprawę organizacji ruchu, budowę nowych chodników, a także usprawnienie wyjazdu z ulicy ks. Brzóski.
Wszystkie uwagi zostały zaprotokołowane przez pracowników Biura Aktywności Miejskiej. Które konsultacje społeczne zaplanowano na najbliższe dni?
Gdzie i kiedy odbędą się kolejne konsultacje społeczne?
We wtorek 21 stycznia w Bibliotece Miejskiej nr 52 przy ul. Ketlinga odbędzie spotkanie dotyczące budowy skrzyżowań bezkolizyjnych w miejscu przejazdów kolejowych na Widzewie - dotyczy przejazdów na Malowniczej i Transmisyjnej. Początek spotkania o godzinie 14. Pracownicy Biura Aktywności Miejskiej wraz z projektantami będą czekać na mieszkańców chcących zgłosić swoje uwagi lub zadać pytania do godziny 18:00.23 stycznia o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 58 przy ulicy Młynarskiej odbędzie się spotkanie dotyczące remontów na Bałutach. Tematem spotkania będą ulice Bazarowa, Rybna, Drewnowska, Lutomierska, Młynarska, Marysińska, Szklana, Franciszkańska, Organizacji "WiN".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.