reklama
reklama

Konsultacje społeczne w sprawie remontów na Złotnie i Teofilowie. Z jakimi uwagami przyszli mieszkańcy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Konsultacje społeczne w sprawie remontów na Złotnie i Teofilowie. Z jakimi uwagami przyszli mieszkańcy? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
30
zdjęć

Spotkanie zorganizowano w środę 15 stycznia o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 169 przy ulicy Napoleońskiej. | foto Tomasz Śliwiński

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźZa nami pierwsze konsultacje społeczne w sprawie tegorocznych remontów dróg. Na pierwszy ogień Teofilów i Złotno. Z jakimi uwagami przyszli mieszkańcy tych osiedli?
reklama

Konsultacje społeczne można podzielić na dwa rodzaje – pierwszy to te, na które przychodzi zaledwie kilka osób i trwają kilka chwil, drugi rodzaj to te, kiedy sala pęka w szwach, pytań nie ma końca, a spotkanie trwa nawet kilka godzin.

Przed nami remonty na Złotnie i Teofilowie - o czym mówiono podczas konsultacji?

Właśnie do tego drugiego rodzaju można zaliczyć pierwsze konsultacje społeczne w sprawie remontów łódzkich ulic w 2025 roku. Na początek rozmowy z mieszkańcami Teofilowa i Złotna – tematem rozmów był remont Rąbieńskiej, przedłużenie Kaczeńcowej, łącznik do Traktorowej, Szczecińska, Łucznicza, Szparagowa, Wersalska i Biegunowa.

reklama

Spotkanie zorganizowano w środę 15 stycznia o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 169 przy ulicy Napoleońskiej. Jeszcze zanim wybiła umówiona godzina zgromadzonych przybywało coraz więcej.

Ostatecznie okazało się, że liczba mieszkańców przybyłych na spotkanie zaskoczyła wszystkich. Konieczne było poszukanie większego pomieszczenia. Zamiast w zaplanowanej pierwotnie klasie spotkanie przeniesiono do znacznie większej świetlicy.

- To pierwszy raz od kiedy jestem tutaj dyrektorem i na konsultacje przyszło tylu mieszkańców. Zazwyczaj przychodziło 10, góra 20 osób

- powitała zgromadzonych mieszkańców dyrekcja szkoły.

Na spotkaniu obecni byli zarówno przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, jak i wykonawcy przebudowy ulicy Rąbieńskiej. 

reklama

Konsultacje społeczne w sprawie remontów ulic na Złotnie i Teofilowie

Obecni na miejscu byli: wiceprezydent Łodzi Tomasz Piotrowski, pracownicy Zarządu Dróg i Transportu, pracownicy firmy Trakcja, która będzie przebudowywać Rąbieńską, przedstawiciel Łódzkich Inwestycji, projektant inwestycji, radni Rady Miejskiej w Łodzi Karolina Kępka i Mateusz Walasek (Koalicja Obywatelska) oraz członkowie Rady Osiedla Złotno.

W pierwszych minutach spotkania wiceprezydent Tomasz Piotrowski przekonywał, że rozumie problemy mieszkańców, bo sam jest mieszkańcem tej części Łodzi.

- Nie chcemy malować trawy na zielono, też mam dzisiaj pod swoim domem korek i możecie na mnie za to nakrzyczeć. Nie chcę mówić, że jest doskonale, ale rozmawiając dowiem się, jak Wy widzicie te remonty

reklama

- mówił na spotkaniu Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi.

Ze strony mieszkańców można było jednogłośnie usłyszeć, że zależy im na tym, aby jedne remonty kończyć i dopiero wtedy zaczynać drugie. Są też jednak takie inwestycje, których miasto się nie spodziewało.

- Mostek na Siewnej był dla nas zaskoczeniem i to nie jest tak, że miasto to zrobiło, albo miasto do tego doprowadziło

- dodał Piotrowski.

W tym samym momencie przedstawiciele Rady Osiedla Złotno przypomnieli, że o stanie technicznym mostu na rzece Bałutce było zgłaszane, i to nie jeden raz.

- Sprawa jest w sądzie. Jeśli ktoś „dał ciała” to poniesie za to odpowiedzialność

- odniósł się wiceprezydent.

reklama

Mieszkańcy zgłosili jednocześnie, że kanał przy mostku jest notorycznie zanieczyszczony i wskazywali na reakcję Zarządu Zieleni Miejskiej. Wszystkie uwagi mieszkańców były protokołowane przez przedstawicieli Fabryki Aktywności Miejskiej.

Kiedy przebudowa kolejnego odcinka ulicy Szczecińskiej w Łodzi?

Początek spotkania to przypomnienie podziału przebudowy ulicy Szczecińskiej. Aktualnie przebudowa dotyczy odcinka od Aleksandrowskiej do Konstantynowa Łódzkiego.

- Chcemy też robić dalszy odcinek ulicy Szczecińskiej, w kierunku Zgierza, ale to na spokojnie, Najpierw oddech i nie w tym roku

- dodaje Piotrowski.

Odcinek Aleksandrowska-Rojna i Rojna-Rąbieńską planowany jest na koniec wakacji. Dalej, od Rąbieńskiej do Konstantynowa Łódzkiego zapowiedziano start prac na pierwszy lub drugi kwartał 2025 roku.

Zapowiadany remont Rąbieńskiej ma się odbywać z podziałem na cztery etapy. Pierwszy to przedłużenie Kaczeńcowej, drugi to Trasa Wojska Polskiego oraz Traktorowa od Judyma do Rąbieńskiej i Cedry, trzeci to Rąbieńska od Traktorowej do Kaczeńcowej i czwarty to Rąbieńska od Kaczeńcowej do Szczecińskiej i ulica Wykowa.

Terminy tej inwestycji prezentują się następująco: etap 1 – start w 2025 roku i realizacja w jednym sezonie, etap 2 to przełom 2025/2026 i etap 3 to start prac w 2027 roku.

W przypadku ulicy Wykowej mieszkańcy dopytywali, dlaczego na jej remont muszą czekać od prawie 20 lat. Problemem w tym przypadku są kwestie własnościowe – ten teren nie należy do miasta i jest problem przy stałym jej wyrównywaniu.

Uwagi mieszkańców Złotna i Teofilowa w sprawie nadchodzących remontów

Zapowiedź kolejnych remontów wzbudził w wielu mieszkańcach spory niepokój. Apelowali, aby planując kolejne prace brać pod uwagę to, jak ruch objazdowy rozkłada się po osiedlach.

- My tutaj żyjemy jak w enklawie. Traktorowa zablokowana, Drewnowska też stoi, i dalej przy Kaliskim to samo. Jak my mamy tutaj żyć?

- pytała mieszkanka ulicy Złotno.

W przypadku ulicy Łuczniczej możemy już mówić o gotowej dokumentacji. 

- W lutym ogłaszamy przetarg i po podpisaniu umowy wchodzimy w okresie wiosenno-letnim

- ogłosił przedstawiciel Łódzkich Inwestycji.

Jedną z kwestii spornych wśród mieszkańców było zagospodarowanie przestrzenią przy przebudowie ulicy Biegunowej.

Jak powinna wyglądać ulica Biegunowa po remoncie?

Mieszkańcy nowego osiedla zaznaczyli, że brakuje w tym miejscu miejsc parkingowych. Inni mieszkańcy zaapelowali, że zamiast parkingów wybierają chodnik, a najlepiej ciąg pieszo-rowerowy.

- To nie jest nasz problem, a deweloper wiedział, gdzie chce postawić ten blok. Gdy zapytacie mnie, czy wybieram miejsca parkingowe, czy chodnik to odpowiem oczywiście, że chodnik. To pieszy jest tutaj ważniejszy

- podsumował Piotrowski.

Kolejnymi ulicami, których remont zapowiedziano w 2025 roku jest także Szparagowa i Wersalska – ma się tam odbyć remont nawierzchni jezdni, chodników i przystanków.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama