reklama
reklama

Konwencja stambulska od prawa do lewa. Czyja racja jest bardziej racjonalna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Konwencja stambulska od prawa do lewa. Czyja racja jest bardziej racjonalna? - Zdjęcie główne

Łódź. konwencja stambulska. Posiedzenie sejmu RP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźZbigniew Ziobro poinformował w poniedziałek o złożeniu wniosku do resortu rodziny o podjęcie działań nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej. To temat, który w ostatnich dniach wzbudza gigantyczne emocje z każdej strony sceny politycznej.  
reklama

Czym jest konwencja stambulska?

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwana potocznie konwencją stambulską to konwencja o ochronie praw człowieka opracowana przez Radę Europy w celu zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która została udostępniona do podpisu w dniu 11 maja 2011 r. w Stambule w Turcji. Konwencja ma na celu przeciwdziałanie przemocy, ochronę ofiar oraz „położenie kresu bezkarności sprawców”. Do 2020 r. została ona podpisana przez 45 państw oraz Unię Europejską.  

!reklama!

Według Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, jest ona pierwszym wiążącym prawnie instrumentem międzynarodowym, tworzącym globalne ramy prawne na rzecz zapobiegania przemocy, ochrony ofiar i karania sprawców.

reklama

Konwencja jest wezwaniem do większej równości między kobietami a mężczyznami, ponieważ przemoc wobec kobiet jest głęboko osadzona w nierównościach między płciami oraz utrwalana przez patriarchalną kulturę i obojętność wobec tego zjawiska. Konwencja uwzględnia wszystkie rodzaje przemocy (przemoc fizyczną i psychologiczną, wykorzystywanie seksualne, wymuszone małżeństwo, okaleczanie narządów płciowych kobiet, nękanie, wymuszanie sterylizacji lub aborcji), bez względu na wiek, pochodzenie etniczne lub narodowość, religię, pochodzenie społeczne, sytuację migracji lub orientację seksualną ofiary.

Polska wycofa się z konwencji?

- Złożyłem formalny wniosek do resortu rodziny o podjęcie działań nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej - poinformował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

reklama

- Nie przeczytacie w tej konwencji, że powodem przemocy domowej jest np. alkoholizm, czy uzależnienie od narkotyków i dopalaczy. Nie przeczytacie też państwo, że dysfunkcjonalność i rozmaite problemy rodziny są problemem przemocy. Nie przeczytacie rekomendacji dotyczące walki z tymi problemami. Definicja przyczyn problemu jest pokazana przez pryzmat krytyki porządku rzeczy, związanego z tradycyjnym pojmowaniem rodziny - mówił Ziobro, cytowany przez polsatnews.pl.

Ministrowi sprawiedliwości wtóruje łódzki poseł Włodzimierz Tomaszewski, który twierdzi, że konwencja jest w wielu wymiarach zbędna w kontekście na przykład uchwalonej przez polski Sejm ustawy antyprzemocowej. 

- W Polsce stworzyliśmy naprawdę bardzo dobrą ustawę antyprzemocową i w tej chwili jest procedowana ustawa dotycząca zmiany Kodeksu Pracy, gdzie znajdują się zapisy chroniące kobiety i wprowadzające instrumenty pozwalające na równość np. w zakresie wynagrodzeń - twierdzi poseł Tomaszewski, cytowany przez Radio Łódź.

reklama

W kontrze stoją natomiast posłowie i posłanki opozycji. Krzysztof Piątkowski, do niedawna wiceprezydent Łodzi, a dziś poseł z ramienia KO, twierdzi, że wypowiedzenie konwencji będzie miało bardzo negatywny wpływ na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej.

Również Hanna Gil-Piątek z Lewicy twierdzi, że odstąpienie od konwencji będzie bardzo dużym błędem. 

- To nie jest tylko i wyłącznie obszar prawa, czy prawa karnego, tak jakby chciała tego Zjednoczona Prawica. Oni to widzą tak, że wystarczy zapisać coś w kodeksach, prawie karnym i to już się stanie. To nie jest prawda. Bardzo często mówi się o tym, że Konwencja Stambulska narusza jakieś tradycje. Tradycją są w tym kraju pierogi, a nie bicie kobiet - mówiła posłanka dla Radia Łódź.

reklama

Głos w tej sprawie zabrał także Rzecznik Praw Obywatelskich. W wystosowanym w środę oświadczeniu Adam Bodnar podkreślił, że z najwyższym zaniepokojeniem przyjął deklaracje i działania przedstawicieli rządu zmierzające do wypowiedzenia przez Polskę konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej nazywanej konwencją stambulską. Jednocześnie wezwał do zaprzestania podważania autorytetu konwencji stambulskiej i zaniechania wszelkich prac zmierzających do jej wypowiedzenia przez Polskę.

Krytyczne stanowisko wobec wypowiedzenia konwencji stambulskiej zajął również Rafał Trzaskowski, który wniosek o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej nazwał skandalem. 

Do samego ewentualnego wypowiedzenia konwencji stambulskiej jeszcze daleka droga. Niemniej jednak pierwszy krok ku takiej decyzji został postawiony przez polski rząd na początku tygodnia.

źródło: wikipedia.pl / polsatnews.pl / Radio Łódź

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama