Reklama

Reklama

KORONAWIRUS I PRAWO. Moja firma nie kwalifikuje się na tarczę antykryzysową. Co wtedy? Odpowiadamy!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

KORONAWIRUS I PRAWO. Moja firma nie kwalifikuje się na tarczę antykryzysową. Co wtedy? Odpowiadamy! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odroczenia terminów zapłaty zaliczek na PIT od pracowniczych wynagrodzeń czy nowych zasad rozliczania strat. Z możliwości tarczy antykryzysowej będą mogli skorzystać tylko przedsiębiorcy, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne epidemii.

Reklama

Nie należy też zapominać, że urzędy skarbowe będą weryfikowały czy przedsiębiorca miał prawo do ulgi. A przecież każda firma może inaczej odczuwać skutki epidemii, nie zawsze będą to pokazywały wskaźniki ekonomiczne.

Część preferencji przewidziana w tarczy antykryzysowej uzależniona jest dodatkowo od tego, czy firmie spadły przychody. Tu powstaje pytanie, jak rozliczać straty? Zasady te nie są do końca jasne. Tegoroczną będzie można odliczyć od dochodu z 2019 r., ale gdy została poniesiona z powodu koronawirusa; a przychody przedsiębiorcy z działalności gospodarczej z 2020 r. muszą być niższe o co najmniej połowę od ubiegłorocznych. Natomiast limit odliczenia to 5 mln zł.

!reklama!

Może się też okazać, że przedsiębiorcy stracą tylko czas przy weryfikowaniu tych niejasnych kryteriów. Czas, który jest teraz dla nich bardzo cenny. Dlatego warto skorzystać z porady profesjonalistów, którzy pomogą dobrać najlepsze możliwości.

Nie należy przy tym zapominać, że obowiązujące przepisy przewidują wiele rozwiązań pozwalających poprawić płynność finansową. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze składania wniosków o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie na raty. Wniosek powinien zostać złożony do urzędu przed terminem zapłaty daniny, potem przekształci się w zaległość. Po tym terminie można się starać o umorzenie zaległości.

Można też wnioskować o zwrot VAT i o uwolnienie środków z rachunku VAT, na który trafia kwota podatku w wyniku stosowania podzielonej płatności.

Aby uzyskać pozytywną decyzję urzędu należy szczegółowo przedstawić sytuację firmy, wykazać, w jaki sposób epidemia zachwiała płynnością finansową, i przedstawić potwierdzające to dokumenty.

Ministerstwo Finansów przygotowało wytyczne dla urzędów skarbowych w związku z epidemią.

„Pomoc dla podatników jest priorytetem. Wnioski ulgowe, ale również zwroty podatków, szczególnie zwroty VAT czy zwalnianie rachunków split payment, są rozpatrywane w pierwszej kolejności” – podaje resort.

Duże znaczenie ma też współpraca z kontrahentami, którzy też mają problemy z płynnością, warto rozważyć możliwość odroczenia zapłaty. Należy również ustalić z pracownikami zmianę warunków zatrudnienia, wynegocjować czasową obniżkę wynagrodzeń czy pracę w mniejszym wymiarze.

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy