Państwowa Inspekcja Pracy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej 12 marca 2020 r. wskazała, że:
,,W przypadku, gdy pracodawca będzie musiał zamknąć swój zakład pracy albo jego część, bądź gdy nie ma możliwości polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej, zastosowanie znajdzie art. 81 § 1 kodeksu pracy. Konieczność zamknięcia zakładu pracy w celu przeciwdziałania COVID-19 będzie przyczyną dotyczącą pracodawcy – mimo że będzie to przyczyna niezawiniona przez pracodawcę (podobnie jak odcięcie prądu w mieście, w tym również w zakładzie pracy, co uniemożliwia pracę; powódź, która zalała zakład pracy itp.)".
!reklama!
Kodeks pracy stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej świadczenia, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.
Czyli w jakiej wysokości pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie, jeśli zamyka zakład pracy z powodu panującej epidemii i nie może zapewnić innej pracy pracownikowi?
Aby obliczyć wynagrodzenie należy rozróżnić trzy przypadki:
1. w umowie o pracę pracownikowi określono wynagrodzenie w stałej miesięcznej kwocie:
- stała stawka miesięczna: stałą miesięczną kwotę wynagrodzenia, należy podzielić przez liczbę godzin pracy w miesiącu, w którym wystąpił przestój;
- stała stawka godzinowa: należy pomnożyć stałą stawkę godzinową przez liczbę godzin niewykonywania pracy z uwagi na przestój.
W tym wypadku wynagrodzenie przestojowe przysługuje w wysokości 60% wynagrodzenia, liczonego według zasad obowiązujących dla ustalenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Wynika to z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 927).
Podstawę wyliczenia wynagrodzenia za czas przestoju ustala się z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym miał miejsce przestój. Aby obliczyć należność za jedną godzinę pracy, wynagrodzenie ustalone jak za urlop dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie, z otrzymanej w ten sposób stawki godzinowej wylicza się 60% tej stawki, po czym stawkę za godzinę przestoju mnoży się przez liczbę godzin przestoju.
3. w umowie o pracę ustalono stałą miesięczną kwotę wynagrodzenia w stawce miesięcznej lub godzinowej oraz prowizję/akord:
W takiej sytuacji w wynagrodzeniu przestojowym nie uwzględnia się żadnych innych składników pensji, nawet jeśli przysługiwały i były wypłacane pracownikowi.
Do ustalenia wynagrodzenia za jedną godzinę przestoju pracownika wynagradzanego w ten sposób, należy pominąć płacę akordową/prowizyjną, a obliczeń dokonać na podstawie wynagrodzenia w stawce miesięcznej lub godzinowej.
Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.
primolege.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.