Reklama

Reklama

Korzystne zmiany w Tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Co się zmieni?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Korzystne zmiany w Tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. Co się zmieni? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W projekcie tzw. tarczy 4 przewidziano korzystne zmiany dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Reklama

!reklama! 

Samozatrudnieni będą mogli zostać zwolnieni ze składek, jeśli ich dochód jest niższy niż 7 tys. złotych, gdy przychód przewyższa 15 tys. zł. Obecnie zgodnie z art. 31 zo tarczy antykryzysowej, aby samozatrudnieni mogli skorzystać ze zwolnienia za składek, ich przychód nie może przekroczyć 15 tys. złotych. To się zmieni. Będą mogli skorzystać ze zwolnienia, o ile ich dochód jest niższy niż 7 tys. złotych.

Taką zmianę przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, który trafił już do Sejmu.

Na wniosek płatnika składek będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność opłacającego składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek za okres od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., jeżeli prowadził działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r. i  przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek był wyższy niż 300 proc prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., ale  dochód uzyskany w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7000 zł.

Powyższą zmianę należy ocenić jako korzystną dla samozatrudnionych. Do tej pory na przeszkodzie w możliwości skorzystania ze zwolnienia obowiązku opłacania składek ZUS stało kryterium przychodu, który w żaden sposób nie przekładał się na sytuację materialną przedsiębiorcy. Szczególnie dotyczyło to przedsiębiorców, których przedmiotem działalności był handel towarami nisko marżowymi, gdzie często przychody przekraczające 100.000 zł w żaden sposób nie przekładały się na realny dochód, pozwalających udźwignąć obciążenia publicznoprawne.

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy