Sprzeciw KEP w sprawie szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson
Bp Wróbel zauważył, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.
- Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny – napisał.
!reklama!
Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek.
- Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej – podkreślił w dokumencie.
Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.
Wątpliwości wobec szczepionek firmy AstraZeneca
Pierwsze wątpliwości wobec szczepień preparatami firmy AstraZeneca pojawiły się wraz momentem, w którym wśród zgłaszanych niepożądanych odczynów poszczepiennych znalazła się zakrzepica.
- Korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych - poinformowała w odpowiedzi Europejska Agencja Leków (EMA).
- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka - zapewniła dyrektor zarządzająca tej unijnej instytucji Emer Cooke.
Episkopat odradza wiernym szczepionki AstraZeneca i J&J. Szybka reakcja Centrum Informacyjnego Rządu
Do wpisu twitterowego Episkopatu ze stanowiskiem ws. szczepionek szybko odniesiono się na profilu @SzczepimySie prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu.
Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów. Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia https://t.co/7FzSf6kgyb. normalnych praktyk religijnych.
— #SzczepimySię (@szczepimysie) April 14, 2021
Warto dodać, że w grudniu ubiegłego roku Kongregacja Nauki Wiary wydała notę zaakceptowaną przez papieża Franciszka, która w czasie pandemii pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych, pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60.
Episkopat Polski sprzeciwia się szczepionkom na COVID-19. Co na to łodzianie?
Po publikacji oficjalnego stanowiska KEP w sprawie szczepień preparatami firm AstraZeneca i Johnson&Johnson, o zdanie zapytaliśmy naszych czytelników.Jak wynika z sondy na TuŁódź.pl (stan na 15.04.2021), ponad 60% z Was twierdzi, że Kościół nie powinien się wtrącać w ten temat, a stanowisko Episkopatu nie będzie miało wpływu na decyzję w sprawie zaszczepienia się szczepionką danej firmy.
- Jestem młoda i na swoją kolej będę musiała jeszcze poczekać, ale stanowisko Episkopatu Polski w tej sprawie mnie nie interesuje. W sprawach medycznych słucham lekarzy i to ich opinia jest dla mnie wiążąca - mówi pani Marta z Widzewa w Łodzi, która także zagłosowała w naszej sondzie.
Z drugiej zaś strony blisko 20% z głosujących twierdzi, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny i z tego powodu nie skorzysta z możliwości szczepienia tymi preparatami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.