Reklama

Reklama

Kościół odradza wiernym szczepionki firm AstraZeneca i J&J. Co na to łodzianie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kościół odradza wiernym szczepionki firm AstraZeneca i J&J. Co na to łodzianie? - Zdjęcie główne

Episkopat Polski sprzeciwia się szczepionkom na COVID-19 firm AstraZeneca i J&J. Co na to łodzianie? (fot. Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź - Technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny – napisał w Stanowisku bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Wspomniany sprzeciw moralny jest spowodowany faktem, iż w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

Reklama

Sprzeciw KEP w sprawie szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson

Bp Wróbel zauważył, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. 

- Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny – napisał.

!reklama!

Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. 

- Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej – podkreślił w dokumencie. 

Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

Polecamy: Łódź. Nieoczekiwany zwrot akcji. Matka chce odzyskać Antosia, którego zostawiła w oknie życia

Wątpliwości wobec szczepionek firmy AstraZeneca

Pierwsze wątpliwości wobec szczepień preparatami firmy AstraZeneca pojawiły się wraz momentem, w którym wśród zgłaszanych niepożądanych odczynów poszczepiennych znalazła się zakrzepica. 

- Korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych - poinformowała w odpowiedzi Europejska Agencja Leków (EMA).

- Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka - zapewniła dyrektor zarządzająca tej unijnej instytucji Emer Cooke.

Polecamy: Łódź. Rejestracja aut w czasie pandemii. Ile trzeba czekać na wizytę w wydziale komunikacji w Łodzi?

Episkopat odradza wiernym szczepionki AstraZeneca i J&J. Szybka reakcja Centrum Informacyjnego Rządu

Do wpisu twitterowego Episkopatu ze stanowiskiem ws. szczepionek szybko odniesiono się na profilu @SzczepimySie prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu.

— #SzczepimySię (@szczepimysie) April 14, 2021

Warto dodać, że w grudniu ubiegłego roku Kongregacja Nauki Wiary wydała notę zaakceptowaną przez papieża Franciszka, która w czasie pandemii pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych, pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60.

Polecamy: UWAGA! Wypadek na skrzyżowaniu al. Politechniki z ul. Wróblewskiego w Łodzi. Doszło do potrącenia pieszej [zdjęcia]

Episkopat Polski sprzeciwia się szczepionkom na COVID-19. Co na to łodzianie?

Po publikacji oficjalnego stanowiska KEP w sprawie szczepień preparatami firm AstraZeneca i Johnson&Johnson, o zdanie zapytaliśmy naszych czytelników.

Jak wynika z sondy na TuŁódź.pl (stan na 15.04.2021),  ponad 60% z Was twierdzi, że Kościół nie powinien się wtrącać w ten temat, a stanowisko Episkopatu nie będzie miało wpływu na decyzję w sprawie zaszczepienia się szczepionką danej firmy. 

- Jestem młoda i na swoją kolej będę musiała jeszcze poczekać, ale stanowisko Episkopatu Polski w tej sprawie mnie nie interesuje. W sprawach medycznych słucham lekarzy i to ich opinia jest dla mnie wiążąca - mówi pani Marta z Widzewa w Łodzi, która także zagłosowała w naszej sondzie.

Z drugiej zaś strony blisko 20% z głosujących twierdzi, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny i z tego powodu nie skorzysta z możliwości szczepienia tymi preparatami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy