Sierpień 2015 roku - wówczas pożar strawił kościół w Mileszkach. Ocalały jedynie: lichtarze, monstrancja, kamienna chrzcielnica, kropielnica i kilka belek nawy bocznej.
Na odtworzenie zabytkowego ołtarza potrzeba 1 mln złotych
Odbudowa świątyni ruszyła sześć lat później. Póki co pochłonęła 5 mln zł. To pieniądze z odszkodowania, wsparcia archidiecezji, datków wiernych i dotacji.
– Kiedy objąłem parafię okna z plebanii wychodziły na zgliszcza. Każdego poranka widziałem spalony kościół. Kiedy jednak wszystko zaczęło rosnąć, stawały ściany, pojawiał się dach – serce się radowało
– mówi ks. Roman Kurzdym, proboszcz parafii św. Doroty w Mileszkach.
Elementy konstrukcji kościoła przygotowano na Podhalu. Jednak na miejscu złożono je w całość. Co ważne, prace prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.
"Te zewnętrzne zostały zakończone. Pozostała jedynie kosmetyka. Wewnątrz świątyni jest jednak jeszcze sporo do zrobienia. Niebawem ma nastąpić instalacja oświetlenia i niezbędnego wyposażenia m.in. nagłośnienia. Inne inwestycje są bardzo kosztowne i pozostają poza zasięgiem parafii. Odtworzenie zabytkowego ołtarza to koszt około 1 mln złotych"
- czytamy w komunikacie prasowym.
Proboszcz parafii liczy, że prace uda się zakończyć w przyszłym roku, a zatem dokładnie 10 lat po pożarze.
Kościół w Mileszkach w formie, w której znany był do 2015 roku, powstał w 1766 r. Natomiast akta Konsystorza Warszawskiego wskazują na 1048 rok jako na datę powstania pierwszej świątyni.
Natomiast na mapie Księstwa Mazowieckiego z ok. 1200 r. widać Mileszki z własnym kościołem parafialnym.
W 1832 r. powiększono kościół, dobudowano wówczas 4-metrową kruchtę, nad którą wznosi się wieża.
CZYTAJ TAKŻE: Kościół w Mileszkach. Pieniądze i... ludzkie szczątki. Niespodziewane odkrycia podczas odbudowy świątyni
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.