Okręg nr 9, w którego skład wchodzą Łódź, jako miasto na prawach powiatu, oraz powiaty brzeziński i łódzki wschodni jest jednym z mniejszych okręgów pod względem powierzchni. Ale to tutaj może rozegrać się jedno z ciekawszych starć wyborczych w skali kraju. Co nas czeka już za niespełna dwa miesiące, 13 października?
Na stole do politycznego pokera jest już coraz więcej kart. Wczoraj Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło pełną listę kandydatów z łódzkiego okręgu nr 9. Z kolei Koalicja Obywatelska już pod koniec lipca zaprezentowała wyborcze jedynki. Wciąż czekamy na listy Lewicy, które zgodnie z zapowiedzią mają zostać ujawnione już w tę niedzielę 18 sierpnia.
W okręgu łódzkim można zdobyć 10 mandatów, a uprawnionych do głosowania jest około 640 tysięcy osób. Kto i w jakich proporcjach podzieli ten wyborczy tort?
Prawo i Sprawiedliwość
Jedynką Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi jest profesor nauk humanistycznych Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.Na drugim miejscu – Zbigniew Rau, łodzianin, profesor nauk prawnych, od 2015 roku wojewoda łódzki.
Numer trzy na łódzkiej liście partii rządzącej to Waldemar Buda, urodzony w Turku, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, poseł na Sejm VIII kadencji, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, w zeszłym roku startował w wyborach samorządowych na prezydenta Łodzi, gdzie poniósł sromotną klęskę w starciu z Hanną Zdanowską.
Na dalszych miejscach znaleźli się: Piotr Adamczyk, radny sejmiku wojewódzkiego, znany z działalności charytatywnej i wychowawczej oraz Włodzimierz Fisiak, radny sejmiku województwa łódzkiego. Co ciekawe w początkach politycznej kariery należał do Platformy Obywatelskiej, a w 2002 roku startował w wyborach na prezydenta łodzi jako wspólny kandydat PO i PIS. Pierwszą szóstkę zamyka Alicja Kaczorowska, łodzianka, lekarka, posłanka na Sejm VIII kadencji.
Warto zauważyć, że PiS postawił przede wszystkim na mężczyzn, zapewniając tylko 7 miejsc na liście kobietom, dzięki czemu stało się zadość obowiązkowi odpowiedniej liczby kobiet na listach wyborczych. W tej chwili zgodnie z prawem co najmniej 35% miejsc musi przypadać kobietom (ten sam wymóg dotyczy również mężczyzn).
Koalicja Obywatelska
Kto powalczy w Łodzi z reprezentacją PiS? Jedynką KO w Łodzi jest dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch. Jego kandydatura wywołała spore kontrowersje i doprowadziła do rozłamu w sztabie wyborczym opozycji. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, zrezygnowała ze współpracy z Grzegorzem Schetyną przy kampanii do najbliższych wyborów.Wracając do Tomasza Zimocha, to rodowity łodzianin, komentator sportowy, z wykształcenia prawnik. W Łodzi jest znany głównie z komunikatów głosowych w środkach komunikacji miejskiej, które od 2017 roku są zapowiadane jego głosem.
Dwójką KO w Łodzi jest Małgorzata Niemczyk, była siatkarka, mistrzyni Europy z 2003 roku, posłanka na Sejm VII i VIII kadencji.
Trójka to Dariusz Joński, łodzianin, wiceprezydent Łodzi w 2010 roku, poseł na Sejm VII kadencji, obecnie wiceprezes łódzkiego Aquaparku Fala.
Na dalszych miejscach znajdują się Krzysztof Piątkowski, polityk, samorządowiec, od 2010 roku wiceprezydent Łodzi, Antonina Majchrzak, najmłodsza radna Rady Miejskiej w Łodzi, mocno angażująca się w sprawy ekologii oraz Włodzimierz Nykiel – profesor nauk prawnych, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego, poseł na Sejm VIII kadencji.
Na listach KO znajduje się na razie 6 nazwisk. Na liście wyborczej musi znajdować się co najmniej tylu kandydatów, ile jest mandatów do zdobycia w danym okręgu. Oznacza to, że niedługo powinniśmy poznać jeszcze 4 nazwiska, które znajdą się na listach opozycji w Łodzi.
Źródło: Twitter/PiS / Platforma Obywatelska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.