Reklama

Reklama

Kultura Japonii w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kultura Japonii w łódzkim Ogrodzie Botanicznym - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę KULTURA JAPONII. Przewidziano szereg atrakcji, warsztatów i prelekcji.

Reklama

Kultura Japonii w Ogrodzie Botanicznym 

Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę KULTURA JAPONII, która w dniach 31 stycznia – 02 luty 2020 r. w godz. 9.00-17.00 będzie czynna w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65.

W tym roku temat przewodni wystawy - to wyroby z laki japońskiej tzw. Urushi. Zaprezentowana zostanie też kolekcja kimon japońskich zdobionych motywami roślinnymi wraz z dodatkami tj.: , zori, getta, pasy obi oraz bogata kolekcja wachlarzy.

Laka produkowana jest z soku sumaka lakowego (werniksowego) Toxicodendron vernicifluum. To drzewo, które naturalnie rośnie w Chinach, na południe od rzeki Jangcy, ale uprawiane od dawna jest też w Japonii i Korei. Sok wypływa z drzewa w postaci szarej emulsji, potem ciemnieje na powietrzu, a po usunięciu wody twardnieje. Laka jest odporna nie tylko na działanie wody, ale też kwasów, alkoholu itp. Pokrywa się nią wyroby z drewna, skóry i metalu. Czarną, brązową i czerwoną laką pokrywano często tace, grzebienie, gliniane naczynia,  biżuterię (spinki do włosów, wisiorki), a nawet zbroje i trumny.

Urok japońskiej laki tkwi w mistrzowskim posługiwaniu się charakterystycznym kolorem, a także misternym zdobieniu motywami roślinno-zwierzęcymi i kompozycjami krajobrazowymi. Pojawiające się w dekoracji drzewa, kwiaty, czy trawy świadczą o delikatności japońskiej przyrody. Japońska laka dopiero w przymglonym świetle ukazuje swą pełnię urody. Padające na nią promienie światła powodują, że laka ożywa dając efekt falowania wody i powiewu wiatru. Zabiegi pokrywania laką przedmiotów nazywano też powlekaniem „warstwami ciemności”, gdyż pozwalały one na uzyskiwanie niesamowitej głębi kompozycji. Aby uwydatnić detale dekoracji pokrywano ciemną lakę złotem, srebrem albo cyną za pomocą techniki prószenia nazywanej „maki – e”.  

W trakcie wystawy, w sobotę (01.02.2020 r.) i niedzielę (02.02.2020 r.), Ogród Botaniczny zaprasza na pokaz układania ikebany, ceremonię parzenia herbaty, a także na warsztaty kaligrafii japońskiej i origami oraz ciekawe prelekcje. Szczegółowy harmonogram zamieszczamy poniżej.:

Sobota 01.02.2020 r.

godz. 11:00    „Urushi  -Laka japońska” – prelekcja, prowadzenie  Masakatsu Yoshida

godz. 11:40     „Kultura Japonii i zwyczaje” – prelekcja, prowadzenie Klaudia Świątek

godz. 12:20    „Moja rodzina, moje miasto „ – prelekcja, prowadzenie Yukie Nomura

godz. 13:10    „Moja rodzina, moje miasto” - prelekcja, prowadzenie Hazuki Kosuge

godz. 13:50    „Wymiana uczniów II LO w Japonii” - prelekcja, prowadzenie Dariusz Jędrasiak

godz. 14:30 - 15:30  Kaligrafia japońska i Origami dla dzieci, warsztaty prowadzone przez lektorki  języka japońskiego z Japonii

godz. 15:45     Ikebana – pokaz sposobu układania

Niedziela 02.02.2020 r.

godz. 11:00   „Wszystkie koty w Japonii” - prelekcja, prowadzenie Aleksandra Stasiak

godz. 11:40   „Moje miasto, moja rodzina” - prelekcja, prowadzenie Yoshie Kitabayashi

godz. 12: 20   „Moje miasto, moja rodzina” - prelekcja, prowadzenie Nisa Niyata

godz. 13:10   „Historia stosunków polsko – japońskich” - prelekcja, prowadzenie Michał Niewiadomy, Piotr Rowicki

godz.13:50   „Urushi - Laka japońska” - prelekcja, prowadzenie Masakatsu Yoshida

godz. 14:30 - 15:30  Kaligrafia japońska i Origami dla dzieci, warsztaty prowadzone przez lektorki  języka japońskiego z Japonii

godz. 15:45   Pokaz ceremonii parzenia herbaty

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


Źródło: zoo.lodz.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy