reklama
reklama

Lato w Łodzi. „Natalia”, „Luisa”, „Ella” i „Klara” czyli niepowtarzalne wille letniskowe na Rudzie. Zobacz! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ulica Popioły i jej otoczenie las sosnowo-brzozowy z kwitnącym bluszczem wyróżnia się wśród innych ulic Rudy Pabianickiej szczególną zabudową - przepięknymi willami z przełomu XIX i XX wieku.
reklama

Wille powstawały w wyniku szczególnego zapotrzebowania ludności na miejsca wypoczynku oddalone od wielkomiejskiego zgiełku i zanieczyszczeń. Teren ten znajdował się  niecała godzinę drogi od Łodzi biorąc pod uwagę XIX wieczny transport.

 !reklama!

Letnisko Popioły powstało pod koniec XIX wieku za sprawą szwajcarskiego stomatologa Romana Suera, który właśnie tam zdecydował się umieścić rodzinne, letnie gniazdo swojej rodziny. Z myślą o mniej zamożnych przedsiębiorcach, nie mogących pozwolić sobie na wybudowanie własnej letniej rezydencji przedsiębiorczy Sauer wybudował kilka eleganckich willi na wynajem.

Można było wynająć cały budynek, piętro lub tylko mieszkanie. Dodatkowym atutem był fakt, iż przy willach znajdowały się zabudowania gospodarskie tj. garaże, stajnie, pralnie, lodownie oraz pokoje dla służby, która towarzyszyła swoim pracodawcom podczas pobytu na letnisku.

Na Popiołach nie znajdzie się dwóch podobnych willi. Każda jest niepowtarzalna, każda budowana z fantazją, bogato zdobiona. Znajdziemy tu najbardziej popularny styl szwajcarski, angielski "cottage", elementy zakopiańskie lub styl wzorowany na staropolskich dworkach. Nie brakuje również willi z elementami zdobień nawiązujących do secesji i modernzmu.

Budynki były wykonane z białej lub wypalanej cegły, z drewna z bogatymi snycerskimi zdobieniami. Posiadały balkony, obszerne werandy z leżakami, duże okna od południowej strony. Dla gości dostępne były ogrody a w nich ławeczki, fotele, huśtawki i hamaki. Bogaci fabrykanci posiadali swoje własne korty tenisowe, altany, baseny, fontanny a nawet zoo. Każda z willi budowana była z niezwykłą dbałością o szczegóły. Wiele otrzymało nawet imiona: "Eugenia", "Ella", "Jadwiga", "Luisa", "Natalia" oraz najsłynniejsza z nich, należąca do znanej łódzkiej rodziny fabrykantów Kindermannów – willa „Klara".

W latach dwudziestych XX wieku, ze względu na szczególne walory przyrodnicze i mikroklimat lasu Popioły planowano zgodnie z koncepcją Ebenezera Howarda założenia miasta-ogrodu.

O zaletach klimatu w Rudzie świadczy fakt iż znajdowało się tu wiele domów i pensjonatów z pokojami z wyżywieniem na wynajem. Przyjeżdżali tu w okresie letnim na wypoczynek zarówno Polacy, Niemcy jak i  Żydzi. Czas spędzano na „werandowaniu”, kąpielach słonecznych i wodnych, spacerach po lesie, grach zespołowych. Panie oddawały się lekturze romansów, dzieciarnia bawiła się w chowanego, w palanta. Panowie organizowali turnieje szachowe, karciane, wyścigi rowerowe lub odwiedzali pobliski teren wyścigów konnych i obstawiali gonitwy. Wieczorami odbywały się spotkania towarzyskie, tańce, przedstawienia teatralne.

Obecnie powierzchnia Lasu Popioły liczy 65 ha. Wraz ze Stawami Stefańskiego i Parkiem 1 Maja tworzy Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Ruda Willowa” mający za zadanie chronić zarówno walory przyrodnicze, jak i kulturowe południowej części Rudy.

Teren ten jest idealnym miejscem na weekendowe spacery, przejażdżki rowerowe. Zróżnicowany teren zachęca do uprawiania nordic walking i biegów, a amatorzy foto spacerów znajdą wśród pięknej przyrody Lasu Popioły wiele ciekawych plenerów do zdjęć.

Warto odwiedzić to miejsce i wyobrazić sobie jak pięknie były wille w ówczesnych latach. Dla niektórych z nich czas nie jest łaskawy. Śpieszmy się.

Źródło: Łódzka Organizacja Turystyczna

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama