reklama
reklama

Lekarz Łódź. Teleporady to już przeszłość? NFZ będzie premiował leczenie stacjonarne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lekarz Łódź. Teleporady to już przeszłość? NFZ będzie premiował leczenie stacjonarne - Zdjęcie główne

Lekarz Łódź. Teleporady to już przeszłość? NFZ będzie premiował leczenie stacjonarne (fot. Canva)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Lekarz Łódź. Od kilku dni w całym kraju, także w Łodzi, obowiązuje nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ. Wynika z niej jasno, że za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie. Czy to oznacza koniec chwalonych przez wielu pacjentów teleporad i powrót do sposobu leczenia sprzed pandemii?
reklama

Lekarz Łódź. Czy teleporady są złe?

W dobie pandemii koronawirusa telemedycyna umożliwiła zdalny kontakt z lekarzem rodzinnym. Pacjent mógł otrzymać e-receptę lub e-zwolnienie bez wychodzenia z domu, a jednocześnie bez czekania w kolejce czy poczekalni pełnej chorych. 

!reklama!

Szczyt trzeciej fali epidemii COVID-19 mamy już jednak za sobą, kadry medyczne są już zaszczepione, a mimo to z danych NFZ wynika, że w części poradni POZ nadal 70% porad dla pacjentów to teleporady. W skrajnych, ale wcale nierzadkich przypadkach, 9 na 10 porad odbywa się przez telefon.

Wydawać by się więc mogło, że owe teleporady, do jakich wszyscy zostaliśmy zmuszeni, sprawdziły się na tyle, że lekarze pracujący w przychodniach POZ nawet po pandemii chętnie z nich korzystają. Zalety teleporad doceniają też (niektórzy) pacjenci.

- Ja uważam, że teleporady to bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli ktoś nie musi przychodzić do przychodni, bo nie wymaga badania, to po się narażać, robić tłum i czekać pod gabinetem. Wizyty osobiste przecież cały czas są. Kto potrzebuje, może z nich skorzystać. Pacjent powinien mieć prawo wyboru - mówi nam mieszkanka Łodzi, która chętnie korzysta z teleporad w przychodni POZ Wojskowej Akademii Medycznej przy ul. Żeromskiego w Łodzi. 

Okazuje się jednak, że nasza rozmówczyni należy do zdecydowanej mniejszości. Przeważają bowiem pacjenci niezadowoleni z braku możliwości bezpośredniego kontaktu z lekarzem. W 2020 r. najwięcej zgłoszeń (prawie 32 tysiące) na Telefonicznej Informacji Pacjenta dotyczyło właśnie POZ. O licznych skargach informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

„Pacjenci najczęściej wskazują na trudności z dodzwonieniem się do swojego lekarza rodzinnego lub brak możliwości umówienia bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarza POZ, co wpływa na znaczne ograniczenie dostępu do podstawowych świadczeń medycznych - czytamy w komunikacie NFZ.

- Muszę przyznać, że zdecydowanie lepiej mi się pracuje, gdy mam bezpośredni kontakt z pacjentem. Teleporady lekarsko dają dużo mniej informacji niż wizyta pacjenta w gabinecie. Na czasy pandemii było to jakieś rozwiązanie, ale teraz to chyba teleporady byłyby dobre tylko po to, by przedłużyć recepty - wyjaśnia z kolei lekarz POZ ze Szpitala Świętej Rodziny w Łodzi.

Polecamy: Łodzianie, jesteście zaszczepieni przeciwko Covid-19? Jeśli nie, spodziewajcie się telefonu

Lekarz Łódź. Teleporady odejdą w zapomnienie? Będą premie dla poradni leczących pacjentów w gabinetach lekarskich

Właśnie ze względu na sporą liczbę niezadowolonych pacjentów NFZ zdecydował się na zmiany w przepisach. Od teraz premiowane będą poradnie, które przede wszystkim będą diagnozowały i leczyły pacjentów na miejscu, czyli bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ. 

Z kolei poradnie, które realizują większość usług w formie teleporad, otrzymają niższą stawkę.

Takie rozwiązanie ma zniechęcić poradnie POZ do stawiania na teleporady i zachęcić lekarzy do przyjmowania pacjentów stacjonarnie, czyli tak, jak to miało miejsce przed 2020 rokiem i nadejściem pandemii koronawirusa. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama