Lewica w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zaznacza, że chce zakończyć przestawianie zegarków dwa razy w roku w całej Unii Europejskiej.
Lewica mówi „nie” zmianie czasu
To jest postulat, który jest niezwykle praktyczny, bo zgodnie z ubiegłorocznym badaniem IBRiS aż 80 proc. Polaków chce, żebyśmy nie zmieniali czasu dwa razy do roku. Ona jest niezwykle uciążliwa. Po pierwsze odbija się to na naszym zdrowiu, bo kiedy zmieniamy czas w marcu, statystyki pokazują, że jest więcej zawałów serca i wypadków drogowych. Kiedy zmieniamy czas w październiku, więcej ludzi zaczyna zgłaszać się do lekarza z depresją.
- mówił Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy.
Biedroń zaznaczył, że Parlament Europejski prowadził rozmowy na temat zmiany tej regulacji, ale przerwano je z powodu pandemii, a teraz nikt do tego nie wrócił. Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji zmiany czasu do 2026 roku.
Nie tylko o zmianie czasu
Podczas konferencji pojawiła się ministra ds. równości Katarzyna Kotula, która podkreśliła, że ważnym postulatem Lewicy jest dyrektywa o ochronie konsumentów, którzy będą mieli możliwość naprawy elektrosprzętu po upływie okresu gwarancji, co ma przyczynić się do zmniejszenia ilości elektrośmieci.
UE to nie jest tylko kwestia tych spraw dużych, ale bardzo często tych spraw małych, bardzo praktycznych i ważnych dla wszystkich obywateli. Chcemy, by konsumenci mieli gwarancję tego, by płacąc niewiele mogli naprawić swój sprzęt.
- mówiła Katarzyna Kotula.
Postulaty przedstawiła też posłanka Paulina Matysiak, która podejmuje tematy transportowe, a w szczególności kontynuację budowy CPK, spraw związanych z obronnością oraz stworzenie funduszu mieszkaniowego, który dałby mieszkańcom Unii Europejskiej możliwość ubiegania się o dofinansowanie budowy mieszkań, wynajmu czy remontu pustostanów.
Przedstawiciele Lewicy wzięli również udział w Marszu Równości, którzy przeszedł ulicami Łodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.