reklama
reklama

Lipcowe upały wykończyły łódzką zieleń. Czy miasto ma sposób na zatrzymanie wody? [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lipcowe upały wykończyły łódzką zieleń. Czy miasto ma sposób na zatrzymanie wody? [zdjęcia] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźWedług pomiarów, tegoroczny lipiec był najgorętszym w historii tychże, nie tylko na świecie, ale także w Łodzi. W związku z tym miasto postanowiło przeznaczyć dodatkowe środki - 300 tys. zł - na wsparcie zmaltretowanej suszą zieleni.
reklama

Podobne temperatury zanotowano w Łodzi cztery lata temu, wówczas zakupiono trzy beczkowozy i 600 worków do podlewania. W tym roku za dodatkowe pieniądze z budżetu miasto kupi kolejne 1200 worków do nawadniania roślin.  

- Nie zawsze uschnięte drzewo oznacza śmierć rośliny - tłumaczy Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi. - Drzewa adaptują się do niedoboru wody, składników mineralnych, stresu termicznego lub świetlnego poprzez opadanie liści.

Rośliny się zahibernowały

Taka sytuacja ma miejsce na przykład przy pl. Reymonta w Łodzi. Rośliny, które wyglądają na martwe, tak naprawdę zahibernowały się i da się je jak najbardziej uratować. Miasto stosuje też inne rozwiązania wspierające tereny zieleni. Na pl. Wolności jest to na przykład retencja wód deszczowych. Chodzi o to, żeby wody opadowe jak najdłużej zatrzymać i wykorzystać w miejscu opadu zamiast odprowadzać je bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej. 

reklama

I to chyba właśnie jest najlepszy sposób na zapobieganie suszy w mieście.

- Łódź, tak jak inne miasta w Polsce, rozbudowuje się, a jednocześnie coraz bardziej zabetonowuje - mówi dr hab. Tomasz Jurczak, kierownik Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. - Wysoki krawężnik na każdej ulicy powoduje, że woda, zamiast trafiać do ziemi, dostaje się do kanalizacji i rurami jest wyprowadzana z miasta. Spływa do wyprostowanych, czasem też wybetonowanych rzek i zbyt szybko odpływa w kierunku morza. 

Trzeba odpowiednio zarządzać wodą i zielenią w mieście

- Musimy się nauczyć myśleć o wodzie i zieleni jak o infrastrukturze krytycznej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku infrastruktury drogowej czy przesyłowej - podkreśla dr hab. Jurczak. - Nikt nie buduje dziś domu, biurowca czy osiedla bez uwzględnienia tych mediów, dlaczego więc pomijamy zieleń i możliwość retencjonowania wody deszczowej? Jeśli nauczymy się odpowiednio zarządzać wodą w mieście, unikniemy nie tylko suszy, ale także podtopień podczas gwałtownych opadów, które również występują coraz częściej. 

reklama

Zdaniem dra Jurczaka, niezwykle istotna jest w mieście obecność drzew, zwłaszcza tych dużych. To właśnie one dają cień i zatrzymują najwięcej wody oraz pozwalają obniżyć temperaturę nawet o 10 st. C.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama