Reklama

Reklama

Łódź awangardowa! Na fasadzie kamienicy przy ul. Włókienniczej pojawiło się 6 niecodziennych rzeźb [zdjęcia | wideo]

Opublikowano: śr, 17 lut 2021 19:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rewitalizacja w Łodzi postępuje. W środę 17 lutego władze Łodzi przedstawiły postęp prac na ulicy Włókienniczej, która za kilka lat ma być wizytówką zrewitalizowanej Łodzi. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem przy odnowionej ulicy będzie kamienica przy Włókienniczej 6.

Ulica Włókiennicza w Łodzi symbolem rewitalizacji w mieście

- W 2023 roku ulica Włókiennicza to będzie zupełnie nowe miejsce na mapie Łodzi. Na naszych oczach powstaje nowa wizytówka Łodzi - podkreślała niedawno Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

!reklama!

Ulica Włókiennicza w ciągu 3 lat ma się stać miejscem przyjaznym i bezpiecznym zarówno dla dzieci, jak i seniorów, pełnym zieleni i placów zabaw. 

Łącznie do 2023 roku we wszystkich wyremontowanych kamienicach powstaną 223 komfortowe mieszkania komunalne, 5 mieszkań chronionych, 3 placówki o funkcji społecznej i 32 lokale dla mikroprzedsiębiorców.

W środę 17 lutego władze Łodzi opowiedziały o kolejnych krokach, jakie są stawiane w ramach rewitalizacji ulicy Włókienniczej.

- To jeden z kamieni milowych w rewitalizacji. Metamorfoza pierwszej fasady przy ul. Włókienniczej stała się faktem. Elewację ozdobiło sześć białych kariatyd. To pierwsza z tak bardzo widowiskowych zmian, które możemy już tu podziwiać, ale nie ostatnia. Tylko w tym roku odsłonimy w sumie 10 nowych elewacji frontowych. Przed remontem budynek przy ul. Włókienniczej 6 wyglądał jak najzwyczajniejszy blok. Parter, piętro, poddasze i fasada ogołocona z wszelkich ozdób. Porównanie stanu przed i po właśnie tutaj będzie robiło największe wrażenie. I tak jak Włókiennicza będzie symbolem rewitalizacji, niech ta fasada ozdobiona kariatydami będzie symbolem zmian na Włókienniczej - mówi prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Łódź rewitalizuje. Awangardowe kariatydy na fasadzie kamienicy przy ulicy Włókienniczej

6 rzeźb o kobiecych kształtach wyziera z fasady rewitalizowanej kamienicy przy ulicy Włókienniczej 6. To tzw. kariatydy – podpory architektoniczne znane z architektury śródziemnomorskiej. W Łodzi ujęte zostały w nietypowy, awangardowy sposób.

- Główną ideą, która przyświecała projektantom i architektom, było utrzymanie zabudowy pierzejowej całej ulicy Włókienniczej, która jest jej niepodważalnym symbolem. Niektóre adresy miały największą skalę dewastacji, więc zdecydowano się na to, by przy ich odtworzeniu dać pole do działania artystom. Na niektórych z nich stworzono prowokacyjne elementy, które będą uatrakcyjniały wygląd całej ulicy. Tak jest w przypadku szklanej elewacji w kamienicy spod numeru 6 - powiedział Jerzy Klemm, dyrektor ds. technicznych firmy Budomal, wykonawcy inwestycji, który żartobliwie dodał: - Czy będzie się to podobało? Myślimy, że tak. Czy będzie prowokowało? Tak. Natomiast, czy spełni to oczekiwania wszystkich odwiedzających? Myślimy, że nie.

Artystyczne projekty elewacji przy ulicy Włókienniczej to wynik współpracy Biura Architekta Miasta, studentów Politechniki Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Zarządu Inwestycji Miejskich. Projekty tworzone były w latach  2017-2018. Kariatydy na szklanej fasadzie kamienicy spod numeru 6 to z kolei praca Formart Pracowni Architektury S.C.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy