Reklama

Reklama

Łódź. Bocian czarny Florentino już przyleciał. Będzie go można podglądać dzięki kamerom [wideo]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Łódź. Bocian czarny Florentino już przyleciał. Będzie go można podglądać dzięki kamerom [wideo] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Bociany Czarne Online to projekt, którego celem jest bliższe poznanie życia tego gatunku. Przedsięwzięcie realizują Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi i Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Już od wtorku 6 kwietnia będzie można oglądać bociani serial z Florentino w roli głównej.

Reklama

Bociany czarne w Łódzkiem obserwowane są od 2016 roku

Bocian czarny prowadzi skryty tryb życia, nie zamieszkuje licznie polskich lasów. Dlatego tak istotny jest projekt Bociany Czarne Online, realizowany od 2016 roku. To pionierskie przedsięwzięcie w Polsce i jedno z niewielu realizowanych w Europie. Jak czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, konsultantem naukowym projektu jest prof. Piotr Zieliński, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego.

!reklama!

"Leśnicy i ornitolodzy typują dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim, na terenie RDLP w Łodzi. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu, na wysokości ok. 17 m instalujemy kamery z funkcją podczerwieni. I tak od 2016 roku obserwujemy - a wraz z nami wszyscy zainteresowani internauci - bociany czarne w gniazdach: na dębie i sośnie" - podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

Polecamy: Mieszkaniec Łódzkiego przygarnął bociana na zimę. Ferdek pokochał ludzi, ale wrócił już na wolność!

Bocianie życie w Łódzkiem - ataki jastrzębi

Jak do tej pory przebiegał projekt, co wiadomo dzięki kamerom? Jak się okazuje bocianie życie potrafi być niebezpieczne. Bociany bywają porywane, muszę odpierać ataki jastrzębi.

"W 2016 roku jastrząb porwał wszystkie pisklęta z gniazda na dębie, a gniazdo na sośnie opuściły dwa ptaki: Starszy i Młodszy. W 2017 roku w gnieździe na sośnie para bocianów rozstała się na etapie składania jaj, za to z gniazda na dębie wyleciały Woodek i Malwin. Wtedy też Woodek bohatersko obronił siebie i brata przed atakami jastrzębia. W 2018 roku gniazdo na sośnie było tylko odwiedzane przez dwa bociany, a gniazdo na dębie opuściły aż cztery pisklęta, w tym Lodka. W 2019 roku do gniazda na sośnie przylatywał jeden bocian, a z gniazda na dębie wyleciały, mimo presji jastrzębia, trzy młode ptaki: Patyk, Skoczek i Gwalbert, którym imiona nadali internauci w konkursie na facebookowym profilu RDLP w Łodzi" - czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

W jednym z gniazd na terenie RDLP w Łodzi pojwił się już bocian czarny o imieniu Florentino. Buduje gniazdo. Od 6 kwietnia będzie go można regularnie obserwować. Razem z nim wyczekiwać jego drugiej połówki.

Więcej na profilu RDLP w Łodzi. Warto też zajrzeć Bociany czarne online.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy