Miejsce 5 – klip promujący film „Ziemia Obiecana”
Powstały w latach 80. teledysk, promujący film „Ziemia Obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy, to klimatyczna pocztówka Łodzi tamtego czasu. Słowa do piosenki napisał Jonasz Kofta, muzykę skomponował Zygmunt Konieczny. „Kiedyś młodzi, w najmłodszym mieście Łodzi” – śpiewają odtwórcy głównych ról filmowych, czyli Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn oraz Wojciech Pszoniak.
!reklama!
Miejsce 4 – „Łódzka”, Artur Andrus
Utwór Artura Andrusa jest autorskim coverem piosenki "Těšínská", Jaromira Nohavicy. Będzie to propozycja nie tylko dla tych, ceniących sobie satyryczną twórczość śpiewaną artysty, lecz dla wszystkich łodzian, którzy w tekstach Andrusa odnajdą znane lokalizacje i symbole miasta. Nie zabraknie Dworca Fabrycznego, spotkania z Rubinsteinem i Tuwimem oraz romansu z prząśniczką, której – jak deklaruje autor – „kupowałby najlepsze ciuszki, nawet Halkę Moniuszki”.
Miejsce 3 – „Tabasko”, O.S.T.R.
Być może ostatnie dokonania artystyczne Ostrego nie podbiły rynku muzycznego, ale wielu jego fanów, zwłaszcza mieszkańców Łodzi, jest wciąż przywiązanych do utworów pochodzących z wcześniejszych albumów rapera. Jednym z tych, do których łodzianie mają szczególny sentyment, jest z pewnością utwór „Tabasko”, z trzeciego albumu O.S.T.R., z gościnnymi występami Pezeta, Tedego czy Wienia.
Miejsce 2 - „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, Agnieszka Osiecka
Dla studiującej reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej w latach 1957-1961 Agnieszki Osieckiej, Łódź stała się jedną z artystycznych inspiracji. Wyraz swojej więzi z miastem artystka dała w utworze „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, w którym portretuje zwyczaje mieszkańców i panujący nastrój dzisiejszej ulicy Włókienniczej. W 2004 we wnękę jednej z tamtejszych kamienic została wmurowana fontanna-płaskorzeźba, poświęcona postaci Osieckiej.
Miejsce 1 – „Niech wszystko spłonie” - Cool Kids of Death
Utwór z debiutanckiego albumu Cool Kids of Death opowiada o trudnej miłości zespołu do rodzinnego miasta. Piosenka, której adresatką jest Łódź, pochodzi z materiału opublikowanego przez grupę w 2002 roku. Świetnie zrecenzowana przez krytyków wtedy, nie traci swojego charakteru prawie 20 lat od premiery.
Miejsce specjalne – „Prząśniczka”, Stanisław Moniuszko
Najpopularniejsza z pieśni Stanisława Moniuszki patronuje naszemu zestawieniu. Twórca Śpiewnika domowego przedstawia w niej historię pewnej niepokornej dziewczyny, która zaraz po wyjeździe narzeczonego znalazła pocieszenie w ramionach innego kawalera. Pieśń przeznaczona na głos i fortepian do słów Jana Czeczota, od 1998 roku funkcjonuje jako łódzki hejnał. Codziennie w południe jest wygrywana na trąbce z okna Urzędu Miasta, przy ulicy Piotrkowskiej 104. Choć Rok Moniuszkowski już za nami, w Łodzi „Prząśniczka” nie wychodzi z mody.
Źródło: wikipedia, ninateka.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.