Reklama

Reklama

Łódź bohaterką piosenek – nasze TOP 5 utworów o Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź bohaterką piosenek – nasze TOP 5 utworów o Łodzi - Zdjęcie główne

Łódź bohaterką piosenek – nasze Top 5 utworów o Łodzi (fot. Łódzkie Centrum Wydarzeń)|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wielokrotnie portretowana w obrazach filmowych, Łódź stała się również inspiracją, bohaterką i adresatką piosenek i pieśni. Prezentujemy zestaw najciekawszych naszym zdaniem utworów o Łodzi.

Reklama

Miejsce 5 – klip promujący film „Ziemia Obiecana”

Powstały w latach 80. teledysk, promujący film „Ziemia Obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy, to klimatyczna pocztówka Łodzi tamtego czasu. Słowa do piosenki napisał Jonasz Kofta, muzykę skomponował Zygmunt Konieczny. „Kiedyś młodzi, w najmłodszym mieście Łodzi” – śpiewają  odtwórcy głównych ról filmowych, czyli Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn oraz Wojciech Pszoniak. 


!reklama!

Miejsce 4 – „Łódzka”, Artur Andrus

Utwór Artura Andrusa jest autorskim coverem piosenki "Těšínská", Jaromira Nohavicy. Będzie to propozycja nie tylko dla tych, ceniących sobie satyryczną twórczość śpiewaną artysty, lecz dla wszystkich łodzian, którzy w tekstach Andrusa odnajdą znane lokalizacje i symbole miasta. Nie zabraknie Dworca Fabrycznego, spotkania z Rubinsteinem i Tuwimem oraz romansu z prząśniczką, której – jak deklaruje autor – „kupowałby najlepsze ciuszki, nawet Halkę Moniuszki”.  

Miejsce 3 – „Tabasko”, O.S.T.R.

Być może ostatnie dokonania artystyczne Ostrego nie podbiły rynku muzycznego, ale wielu jego fanów, zwłaszcza mieszkańców Łodzi, jest wciąż przywiązanych do utworów pochodzących z wcześniejszych albumów rapera. Jednym z tych, do których łodzianie mają szczególny sentyment, jest z pewnością utwór „Tabasko”,  z trzeciego albumu O.S.T.R., z gościnnymi występami Pezeta, Tedego czy Wienia.

Miejsce 2 -  „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, Agnieszka Osiecka

Dla studiującej reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej w latach 1957-1961 Agnieszki Osieckiej, Łódź stała się jedną z artystycznych inspiracji. Wyraz swojej więzi z miastem artystka dała w utworze „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, w którym portretuje zwyczaje mieszkańców i panujący nastrój dzisiejszej ulicy Włókienniczej. W 2004 we wnękę jednej z tamtejszych kamienic została wmurowana fontanna-płaskorzeźba, poświęcona postaci Osieckiej.

Miejsce 1 – „Niech wszystko spłonie” - Cool Kids of Death

Utwór z debiutanckiego albumu Cool Kids of Death opowiada o trudnej miłości zespołu do rodzinnego miasta. Piosenka, której adresatką jest Łódź, pochodzi z materiału opublikowanego przez grupę w 2002 roku. Świetnie zrecenzowana przez krytyków wtedy, nie traci swojego charakteru prawie 20 lat od premiery. 

Miejsce specjalne – „Prząśniczka”, Stanisław Moniuszko

Najpopularniejsza z pieśni Stanisława Moniuszki patronuje naszemu zestawieniu. Twórca Śpiewnika domowego przedstawia w niej historię pewnej niepokornej dziewczyny, która zaraz po wyjeździe narzeczonego znalazła pocieszenie w ramionach innego kawalera. Pieśń przeznaczona na głos i fortepian do słów Jana Czeczota, od 1998 roku funkcjonuje jako łódzki hejnał. Codziennie w południe jest wygrywana na trąbce z okna Urzędu Miasta, przy ulicy Piotrkowskiej 104. Choć Rok Moniuszkowski już za nami, w Łodzi „Prząśniczka” nie wychodzi z mody.

Źródło: wikipedia, ninateka.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy