Czas wielkich remontów na terenie praktycznie całej Łodzi pokazał, jak ważna jest rozmowa urzędników i wykonawców prac z mieszkańcami.
Dyskusja o społecznych odbiorze inwestycji w łódzkiej Fabryce Aktywności Miejskiej
W ostatnim czasie, gdy w zasadzie sporo inwestycji dobiega końca, miasto na „społeczny odbiór inwestycji” zdecydowało się dwa razy – po raz pierwszy na placu Wolności, po raz drugi na ulicy Legionów. Zarówno na jednym, jak i drugim spotkaniu nie zabrakło mieszkańców okolicznych domów, którzy wymieniali przedstawicielom miejskich spółek i zarządów wszystkie rzeczy, które powinny być poprawione.Podczas spotkań nie zaprzeczano, że to nie ostatnie tego typu oraz podkreślano, że wszystkie uwagi są bardzo cenne.
Będą kolejne spotkania z łodzianami i społeczne odbiory inwestycji
Zapowiadano, że to jedne z pierwszych taki spotkań, ale o kolejnych jednocześnie nie informowano. Pomóc w tym ma najnowsze zarządzenie prezydent Łodzi, które ma obowiązywać w latach 2024-2025. Czego dotyczy? Przeprowadzania konsultacji społecznych dotyczących społecznego nadzoru i odbioru inwestycji w Łodzi.Spotkanie informacyjne w tej sprawie zorganizowano w środę 24 kwietnia w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima w Łodzi. Przypomnijmy, ostatnio także w tym samym miejscu odbyło się spotkanie dotyczące planu ogólnego. Zainteresowanie tym tematem było tak duże, że część słuchaczy nie zmieściła się do pomieszczenia.
Społeczny odbiór inwestycji w Łodzi - prezentacja projektu nowego zarządzenia prezydent Hanny Zdanowskiej
Podczas spotkania dot. wprowadzenia zarządzenia ws. społecznych odbiorów inwestycji zaprezentowano prezentację, w które tłumaczono kilka kwestii. To m.in. idea, czyli „stworzenie narzędzia, które pozwoli mieszkańcom na czynny udział w procesach inwestycyjnych prowadzonych przez miasto Łódź”.W sprawie przebiegu procesu konsultacji wyróżniono kilka etapów.
Na początek realizator inwestycji, następnie lista inwestycji i interesariusze, dalej wniosek o konsultację dot. nadzoru i trzy etap: tworzenia projektu, realizacji oraz odbiorów końcowych. W następnym kroku realizator wprowadza korekty na podstawie uwag.
Jako przykład działania społecznego nadzoru inwestycji podano plac Wolności, o którym powiedziano, że „jest skończoną budową”. Podkreślmy, że choć nie jeżdżą po nim już wielkie koparki, a i kursują już po nim tramwaje oraz autobusy, to wciąż nie odbył się finalny odbiór tej inwestycji.
O tym, co będzie regulowało zarządzenie prezydenta miasta oraz jak wygląda wzór formularza konsultacyjnego więcej informacji w galerii pod tekstem (prezentacja przedstawiona na spotkaniu).
Co zawiera projekt nowego zarządzenia prezydenta miasta Łodzi?
W przeciwieństwie do spotkania dot. planu ogólnego, które przyciągnęło masę łodzian, spotkanie ws. społecznego odbioru zamknęło się w liczbie kilkunastu uczestników. Nie sprawiło to jednak, że zgłaszanych uwag było mniej albo w ogóle się nie pojawiały.Na sali obecni byli przedstawiciele wielu różnych rad osiedli praktycznie z całej Łodzi – od Zarzewa po Bałuty/Doły.
Nie zabrakło także społeczników, którzy apelowali o to, że aby wprowadzić nowe skuteczne zarządzenie należy skończyć z butą i arogancją ze strony urzędników. Przytoczono przykłady inwestycji takich jak ul. Moniuszki, Wojska Polskiego oraz Legionów, przypomniano brak odpowiedzi na listy kierowane do magistratu po upływie 30 i więcej dni.
Łodzianie zgłaszają swoje uwagi do zarządzenia ws. społecznego odbioru inwestycji
Wśród zmian, które warto byłoby wskazać wymieniono montaż kamer obserwujących przyszłe inwestycje tak, aby mieszkańcy mogli na bieżąco sprawdzać postępy prac; podnoszono konieczność wyznaczania tzw. liderów inwestycji, którzy przekazywaliby uwagi od mieszkańców oraz wskazywano na słuszność partycypacji.Wszystkim uwagom i zastrzeżeniom przysłuchiwali się przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, m.in. z Zarządu Dróg i Transportu, Zarządu Lokali Miejskich, Zarządu Inwestycji Miejskich oraz z Wydziału Kształtowania Środowiska. Obecni byli także – jak sami się przedstawili – „eko-terroryści”, którzy zgłaszali sytuacje niedbania o zieleń podczas remontów oraz przypadki wycinania zdrowych drzew.
Zarządzenie ma działać w latach 2024-2025, a następnie np. w przypadku konieczności naniesienia poprawek może powstać jego wersja na kolejne lata.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.