Burza Łódź. Czym jest aleja tornad?
!reklama!W sporej części Polski synoptycy i naukowcy wyznaczyli tzw. aleje tornad, czyli obszary, na których coraz częściej pojawiać się mogą trąby powietrzne. W kraju do obszaru alei tornad należy pas nadmorski od Szczecina do okolic Gdańska, a także teren województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Choć trąby powietrzne kojarzone są głównie z okolicami północnej Polski to mogą występować również w środkowej części kraju, czyli regionie łódzkim, na Mazowszu, a także na terenie takich miejscowości, jak: Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów.
Termin „aleja tornad” po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Jak informują badacze z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tornada najczęściej występują w okresie letnim.
Łódź na alei tornad. Czego możemy się spodziewać?
Jak wskazuje synoptyk Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, powstawanie tornad jest przyczyną gwałtownych burz.- Większa dynamika w atmosferze, powoduje, że jest tam więcej energii, bo globalnie wzrasta temperatura. Na podstawie wstępnych prognoz, tworzonych na dobę lub dwie doby przed wystąpieniem burzy jesteśmy w stanie określić, czy będziemy mieć do czynienia z burzami, które są zdolne do wygenerowania trąby powietrznej, ale samo jej wystąpienie jest praktycznie nieprzewidywalne. Często tworzą się one w ciągu zaledwie kilku minut – mówi synoptyk w rozmowie z portalem e piotrko.
Badacze ustanowili także specjalną Skalę Fujity, która wskazuje na poziom intensywności tornada. Dla przykładu – tornado osiągające 5. stopień na powyższej skali informuje o wichurze osiągającej prędkość powyżej 322 km/h. Taka prędkość wiatru może powodować wyrwanie gałęzi z drzew, zrywanie dachów, a także uszkodzenia budynków. Zjawisku takiemu jak trąba powietrzna praktycznie nie da się zapobiec, na szczęście występuje ono bardzo rzadko.
Jak przygotować się na przyjście tornada?
Kluczowy punkt przygotowań to naszykowanie sobie wszelkich niezbędnych rzeczy takich jak świece, latarki i powerbanki na wypadek wyłączenia prądu. Należy pamiętać także o pozamykaniu drzwi i okien. Najlepiej się do nich nie zbliżać. Będąc w mieszkaniu nie wolno dotykać urządzeń i kabli, które podpięte są do sieci elektrycznej. Zdecydowanie - najlepiej pozostać w domu, ale w przypadku przebywania na zewnątrz nie wolno zbliżać się do wysokich obiektów ani przebywać na wzniesieniach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.