reklama
reklama

Łódź i województwo na alei tornad. Czy mamy się czego bać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź i województwo na alei tornad. Czy mamy się czego bać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Burza Łódź. Burze z roku na rok stają się coraz groźniejsze i powodują bardzo wiele szkód. Większa liczba burz to szansa na pojawianie się także niebezpiecznych trąb powietrznych. Sprawdzamy, czy mamy czego się obawiać w Łodzi i regionie.
reklama

Burza Łódź. Czym jest aleja tornad?

!reklama!

W sporej części Polski synoptycy i naukowcy wyznaczyli tzw. aleje tornad, czyli obszary, na których coraz częściej pojawiać się mogą trąby powietrzne. W kraju do obszaru alei tornad należy pas nadmorski od Szczecina do okolic Gdańska, a także teren województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Choć trąby powietrzne kojarzone są głównie z okolicami północnej Polski to mogą występować również w środkowej części kraju, czyli regionie łódzkim, na Mazowszu, a także na terenie takich miejscowości, jak: Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów.

Termin „aleja tornad” po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Jak informują badacze z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tornada najczęściej występują w okresie letnim.

Polecamy: Burza w Łodzi wyrządziła szkody na ponad 5 milionów złotych. Ponad 3 tys. odbiorców nadal bez prądu! [zdjęcia]

Łódź na alei tornad. Czego możemy się spodziewać?

Jak wskazuje synoptyk Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, powstawanie tornad jest przyczyną gwałtownych burz.

- Większa dynamika w atmosferze, powoduje, że jest tam więcej energii, bo globalnie wzrasta temperatura. Na podstawie wstępnych prognoz, tworzonych na dobę lub dwie doby przed wystąpieniem burzy jesteśmy w stanie określić, czy będziemy mieć do czynienia z burzami, które są zdolne do wygenerowania trąby powietrznej, ale samo jej wystąpienie jest praktycznie nieprzewidywalne. Często tworzą się one w ciągu zaledwie kilku minut – mówi synoptyk w rozmowie z portalem e piotrko.

Badacze ustanowili także specjalną Skalę Fujity, która wskazuje na poziom intensywności tornada. Dla przykładu – tornado osiągające 5. stopień na powyższej skali informuje o wichurze osiągającej prędkość powyżej 322 km/h. Taka prędkość wiatru może powodować wyrwanie gałęzi z drzew, zrywanie dachów, a także uszkodzenia budynków. Zjawisku takiemu jak trąba powietrzna praktycznie nie da się zapobiec, na szczęście występuje ono bardzo rzadko.

Polecamy: Burza Łódź. Gwałtowne burze w Łódzkiem. Minionej doby strażacy interweniowali ponad 1200 razy!

Jak przygotować się na przyjście tornada?

Kluczowy punkt przygotowań to naszykowanie sobie wszelkich niezbędnych rzeczy takich jak świece, latarki i powerbanki na wypadek wyłączenia prądu. Należy pamiętać także o pozamykaniu drzwi i okien. Najlepiej się do nich nie zbliżać. Będąc w mieszkaniu nie wolno dotykać urządzeń i kabli, które podpięte są do sieci elektrycznej. Zdecydowanie - najlepiej pozostać w domu, ale w przypadku przebywania na zewnątrz nie wolno zbliżać się do wysokich obiektów ani przebywać na wzniesieniach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama