Jesteś singlem? Specjaliści od rynku mieszkaniowego doradzają wyprowadzkę do Łodzi
Galopujące podwyżki stóp procentowych nie napawają optymizmem właścicieli kredytów hipotecznych. Specjaliści serwisu Otodom przeprowadzili symulację ustalanych przez banki zdolności kredytowych w kontekście możliwości zakupu mieszkania własnościowego. Jednym z badanych typów kredytobiorców był 28-singiel zarabiający miesięcznie 7 tys. netto.
– Średnia kwota, na jaką bank udzieli w tej chwili kredytu singlowi na początku drogi zawodowej to 361 375 zł. Widać jednak, że znacznie się ona waha w zależności od oferty danego banku – w najniższej z analizowanych ofert jest niższa nawet o 100 000 zł, a to może znacząco ograniczyć możliwości wyboru ofert dostępnych na rynku. Osoby planujące zakup mieszkania, są w coraz trudniejszej sytuacji, a kolejne podwyżki stóp procentowych i odległe, póki co plany zastąpienia wskaźnika WIBOR przez rządowy, mogą sprawić, że kryteria stawiane przez banki będą jeszcze bardziej wyśrubowane – mówi Paweł Onych, Head of Mortgage w Otodom i obido.
Planujący zakup mieszkania single w Łodzi mogą spodziewać się najbardziej preferencyjnych warunków. Tutaj mogą wybierać spośród blisko 40 % mieszkać dostępnych na rynku. Za maksymalną kwotę uzyskanego kredytu w Łodzi osoba samodzielnie prowadząca gospodarstwo domowe można kupić nawet 80-metrowe mieszkanie.
Drugim po Łodzi najbardziej przyjaznym pod względem liczby ofert miastem jest Poznań. Tu single mogą pozwolić sonie na zakup 14 % mieszkań dostępnych na rynku.
– Tak jak się mogliśmy spodziewać, singiel ma najmniejsze możliwości wyboru. Sprawdziliśmy, że osoba z taką zdolnością kredytową, poszukująca mieszkania w Warszawie, może sobie pozwolić na zaledwie 2 proc. mieszkań dostępnych aktualnie na rynku. Co rzeczywiście da się kupić za tę kwotę? Spośród 412 ofert mieszkań na sprzedaż, które spełniają możliwości finansowe singla, największy metraż, na jaki można liczyć to ok. 45 mkw., z czego najlepiej prezentują się oferty dwupokojowych mieszkań położonych na Białołęce czy w Rembertowie – dodaje Karolina Klimaszewska, analityk Otodom.
Jak wynika z przeprowadzanych badań Polacy wciąż chcą mieszkać „na swoim”, a etap wynajmowania mieszkania traktują jako przejściowy, wynikający z aktualnej sytuacji materialnej lub życiowej. Eksperci Otodom podają, że takim poglądem utożsamia się aż 89 % Polaków.
CZYTAJ TAKŻE >>> Willa, rezydencja czy pałacyk? Zobacz najdroższe domy w Łodzi wg serwisu Otodom [galeria, 12 maja 2022]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.