Reklama

Łódź Kaliska wtedy i teraz. Pamiętacie stary, secesyjny gmach dawnego dworca? [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódź Kaliska w najbliższych miesiącach przejdzie duże zmiany. Trwa ogromne przedsięwzięcie związane z dostosowaniem infrastruktury dworca do nowych zadań w związku z budową Tunelu Średnicowego. Zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu dworca to dobry pretekst, by porównać jego obecny wygląd z tym, jak prezentował się kilkadziesiąt lat temu.

Łódź Kaliska wtedy i teraz. Jak wyglądał dworzec przed pięćdziesięcioma laty?

!reklama!

Trwa ogromne przedsięwzięcie związane z remontem dworca Łódź Kaliska. Choć na końcowe efekty prac będziemy musieli jeszcze zaczekać, postanowiliśmy sprawdzić jak infrastruktura dworcowa wygląda w trakcie zmian.

Od 2017 roku stacja nie obsługuje żadnych połączeń przewoźnika PKP InterCity, przez co znacznie straciła na znaczeniu. Widać to również w przestrzeni hali głównej dworca – duża, niegdyś zatłoczona poczekalnia świeci pustkami. W korytarzach i przejściach podziemnych prowadzących na perony spotkać już można niewielu podróżnych. Łódź Kaliska ma jednak przejść gruntowną renowację, która przystosuje ją do pełnienia nowych funkcji.

Stary budynek dworca służył do lat 80 XX wieku, ponieważ nigdy nie trafił na listę zabytków, w 1982 roku został wyburzony. Obiekt był uważany za jeden najpiękniejszych budynków użytkowych Łodzi. Wielką ozdobą dworcowego budynku były szerokie schody o monumentalnym charakterze a także rozciągający się przed nim brukowany dziedziniec.

Polecamy: Opustoszała stacja Łódź Kaliska. Jak przebiegają prace na dworcu? [zdjęcia]

Cyfrowe archiwum historii Łodzi – fotografie i wycinki prasowe sprzed lat

Miastograf to cyfrowe archiwum materiałów o Łodzi działające na zasadzie portalu społecznościowego. Dzięki wolontaryjnej pracy osób nim zarządzających mamy szansę zapoznać się z materiałami i zdjęciami dot. dawnej Łodzi i poznać bliżej historię naszego miasta. To zbiór pamiątek z domowych archiwów i prywatnych kolekcji łodzian.

Celem Miastografu jest udokumentowanie dawnego życia i historii Łodzi, oczami jej mieszkańców. Jeśli i wy macie fotografie, które mogłyby uzupełnić i poszerzyć te zbiory, nie wahajcie się ani chwili.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy