reklama
reklama

Łódź na 5. miejscu w Polsce pod względem liczby zarejestrowanych pojazdów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź na 5. miejscu w Polsce pod względem liczby zarejestrowanych pojazdów  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Według danych z państwowego systemu CEPiK w pierwszym półroczu 2019 roku w Łodzi zarejestrowano ponad 14 tys. pojazdów. 
reklama

Łódź została wyprzedzona przez Warszawę, Kraków, Poznań i Wrocław. W stolicy przez pierwsze 6 miesięcy roku zarejestrowano 61 560 pojazdów. Liczba ta jest znacznie większa od liczby samochodów zarejestrowanych w Krakowie, który zajął 2. miejsce – zarejestrowano tam 21 825 aut. Łódź osiągnęła wynik 14 150 zgłoszonych pojazdów wyprzedzając m.in. Gdańsk, Katowice oraz Szczecin.

Ogółem przez pierwsze półrocze 2019 roku Polacy zarejestrowali ponad 900 tys. aut. Ciekawostką może być fakt, że spośród pierwszej piątki, tylko w Łodzi zarejestrowano więcej aut prywatnych niż firmowych. W pozostałych miastach na czołowych miejscach liczba aut firmowych wyraźnie dominowała nad samochodami prywatnymi (wyjątek dotyczy Krakowa).

Warto również dodać, że do końca czerwca w Polsce zarejestrowano ponad 50 tys. motocykli.

CEPiK – nowe narzędzie dla kierowców i urzędników

- CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) to system stworzony nie tylko dla urzędników, ale przede wszystkim dla kierowców. To nie tylko kompendium wiedzy o zarejestrowanych w Polsce pojazdach, ale i podstawa jednych z najpopularniejszych e-usług – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Rządowy system umożliwia sprawdzenie historii pojazdu, co znacznie ułatwia uniknięcie kłopotów przy nabywaniu nowego auta. To również dzięki systemowi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców od 1 października 2018 roku jest możliwe kierowanie pojazdem bez posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Na początku 2020 roku jest planowane przyjęcie nowego przepisu, który zwolni kierowców z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy.

Jednak CEPiK budzi też kontrowersje. Według ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli urzędnicy zarządzający systemem mieli w sposób niecelowy wydać 12 mln złotych na stabilizację systemu CEPiK 2.0 oraz wytknięto błędy w porozumieniu o rozwiązaniu umowy na budowę nowej wersji systemu.

Źródło: TVP3 Łódź / Money.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama