Reklama

Reklama

Łódź. Nieobecność w kościele w Wielkanoc nie będzie grzechem. Abp Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź. Nieobecność w kościele w Wielkanoc nie będzie grzechem. Abp Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę - Zdjęcie główne

Wielkanocna dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane w Archidiecezji Łódzkiej (fot. Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Choć kościoły na czas świąt wielkanocnych nie będą pozamykane, to obecność podczas uroczystości w Archidiecezji Łódzkiej nie jest wymagana. Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś – udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane.

Reklama

Wielkanocna dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane w Archidiecezji Łódzkiej

W związku z pandemią koronawirusa Covid-19 i zwiększającą się liczbą osób przebywających na kwarantannie w swoich domach metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś – udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 10 kwietnia br. wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Jednocześnie zachęcił do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych oraz do duchowego udziału w uroczystościach Triduum Paschalnego, które będą transmitowane z łódzkiej archikatedry przez łódzki oddział TVP 3 oraz na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszymi decyzjami polskiego rządu, od soboty w kościele może przebywać jedna osoba na 20 mkw przy zachowaniu dystansu społecznego min. 1,5 metra. Każda osoba, oprócz tej sprawującej liturgię, musi mieć odpowiednio założoną maseczkę.

ARCYBISKUP METROPOLITA ŁÓDZKI

Łódź, dnia 23 marca 2021 roku
Abp–1.1-1183/2021

 Dyspensa

Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia spowodowane panująca epidemią, przedłużam udzielenie (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane do dnia 10 kwietnia br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej a także osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. Uroczystości Triduum Paschalnego będą transmitowane z naszej archikatedry miedzy innymi przez Łódzki oddział TVP 3.

W duchu powyższych decyzji, proponuję, aby podobnie jak w poprzednim roku, pokarmy na stół wielkanocny pobłogosławić w gronie rodzinnym. Możliwe jest także skorzystanie z tego błogosławieństwa w kościołach z zachowaniem, jednakże wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych.

W związku z trwającym czasem Komunii świętej wielkanocnej usilnie zachęcam do przystępowanie do sakramentu pojednania i pokuty, a księży proszę o jak najszersze umożliwienie korzystania z niego w dni powszednie i świąteczne.

Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Ks. Zbigniew Tracz
Kanclerz Kurii

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy