Reklama

Łódź. Nowi obywatele Polski w Łodzi. To osoby m.in. z Białorusi, Kazachstanu, Rosji i Ukrainy [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódź. „Rzeczpospolita ma nowych obywateli!” - napisał na swoim profilu na Facebooku Tobiasz Bocheński. Wojewoda łódzki wręczył siedem aktów nadania obywatelstwa polskiego osobom z zagranicy, m.in. z Rosji, Ukrainy, Białorusi czy Kazachstanu. 

Łódź. Nowi obywatele Polski w Łodzi

We wtorek 13 lipca wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wręczył siedem aktów nadania obywatelstwa polskiego osobom, m.in.: z Białorusi, Ukrainy, Rosji i Kazachstanu. Wraz z dokumentami, nowi obywatele Rzeczpospolitej Polskiej otrzymali biało-czerwone flagi.

!reklama!

- Cieszę się, że mogę Państwa dzisiaj oficjalnie powitać jako pełnoprawnych obywateli RP. Jest mi niezmiernie miło, że wybraliście Polskę jako kraj, gdzie chcecie mieszkać, pracować i się rozwijać. Jestem również pewien, że wzbogacicie nasz region o swoją kulturę i tradycję - mówi Tobiasz Bocheński.

W wydarzeniu wzięli też udział członkowie rodzin oraz przyjaciele osób odbierających obywatelstwo.

Polecamy: MPK-Łódź. Wiek to tylko liczba. Zawodowa rewolucja pani Elżbiety. Będzie prowadzić autobusy

Jak cudzoziemcom z polskim obywatelstwem żyje się w Łodzi?

Według danych ze stycznia/lutego br., ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiadało blisko prawie 460 tys. cudzoziemców. Sytuacja epidemiologiczna i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu zachęcały obcokrajowców do przedłużania pobytu w kraju. Dotyczyło to głównie obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy przed pandemią znacznie częściej korzystali z możliwości migracji tymczasowych.

Z 457 tys. cudzoziemców, którzy 1 stycznia 2021 r. posiadali ważne dokumenty pobytowe, naliczniejsi byli obywatele: Ukrainy – 244,2 tys. osób, Białorusi – 28,8 tys., Niemiec – 20,5 tys., Rosji – 12,7 tys., Wietnamu – 10,9 tys., Indii – 9,9 tys., Włoch – 8,5 tys., Gruzji – 7,9 tys., Chin – 7,1 tys. oraz Wielkiej Brytanii – 6,6 tys.

Migracje do naszego kraju w przeważajacej części przypadków związane są z aktywnością zawodową – w 2020 r. dotyczyło to 76 proc. cudzoziemców. Taka sytuacja sprawia, że najsilniejsza koncentracja cudzoziemców jest w województwach z największymi ośrodkami miejskimi

Władze Łodzi wielokrotnie powtarzały, że Łódź jest dla każdego i każdy może w Łodzi czuć się jak u siebie. Dotyczy to także cudzoziemców. Część z nich w Łodzi czuje się na tyle dobrze, że mieszka tu już kilkanaście lat. W tym czasie uzyskała polskie obywatelstwo i nie ma zamiaru wyprowadzać się do innego miasta.

Uzyskanie obywatelstwa RP jest niezbędne do otrzymania polskiego dowodu osobistego oraz paszportu, a także do korzystania z innych przywilejów.

Polecamy: Łódzkie seniorki znów zadbały o to, by maluszki z domów dziecka i oddziału noworodkowego miały się do kogo przytulić [zdjęcia]

Kto może ubiegać się o polskie obywatelstwo?

O polskie obywatelstwo może ubiegać się absolutnie każdy cudzoziemiec i każdy może takie obywatelstwo otrzymać. W jaki sposób? Poprzez nadanie obywatelstwa przez Prezydenta RP, który nie jest ograniczony w swoich konstytucyjnych kompetencjach żadnymi warunkami i może nadać obywatelstwo polskie każdemu cudzoziemcowi.

Inaczej sprawa wygląda, gdy mowa o nadaniu obywatelstwa w drodze uznania. Wówczas o obywatelstwo polskie mogą ubiegać się cudzoziemcy zamieszkujący w Polsce na podstawie określonych zezwoleń, którzy w toku długoletniego legalnego pobytu w Polsce: 

  • zintegrowali się ze społeczeństwem polskim,  
  • znają język polski,  
  • mają zapewnione mieszkanie i źródła utrzymania, 
  • respektują polski porządek prawny oraz nie stanowią zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa.
Więcej o tym przeczytacie na stronie internetowej powroty.gov.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy