Reklama

Reklama

Łódź pomaga w walce z suszą

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Nadciągające miesiące to najcięższa susza w Polsce od dekad. Województwo łódzkie znajduje się na obszarze, który jest szczególnie narażony na brak opadów i wody.

Więcej podlewania i mniej koszenia traw, stworzenie poradników dla mieszkańców i możliwości adoptowania drzewa to pierwsze pomysły w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Już teraz możemy obserwować wyschnięte strumienie, tereny podmokłe i małe rzeki.

!reklama!

Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają opady deszczu, jednak będzie to tylko chwilowa ulga dla przyrody. Główny powód obecnej sytuacji stanowi obniżenie poziomu wód powierzchniowych.

- Brak wody szczególnie silnie odczuje zieleń w centrum miasta, zwłaszcza drzewa młode i niedawno posadzone. Przygotowaliśmy plan przeciwdziałania skutkom suszy, uwzględniający ograniczenia w zużyciu wody. Zakłada on więcej podlewania i mniej koszenia. Mamy poradnik dla właścicieli ogrodów, jak zatrzymywać wodę
i wilgoć w gruncie oraz program adopcji drzewa, do którego może się włączyć każdy chętny, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Zjawisko suszy i walki z jej skutkami przekracza możliwości samorządu, dlatego apelujemy do rządu o realizację Narodowego Planu Retencji i uruchomienie środków dla samorządów na te cele – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Co planuje miasto, aby walczyć z suszą?

- dodatkowe podlewanie najbardziej zagrożonej zieleni w centrum miasta 

- zwiększenie akcji podlewania młodych nasadzeń 

- wygospodarowanie dodatkowych środków na przeciwdziałanie skutkom suszy

-akcja adoptuj drzewko – UMŁ zachęca mieszkańców, instytucje i firmy z Łodzi
o zajęcie się młodymi drzewami lub krzewami w swojej okolicy, każdy może się zgłosić do ZZM – w razie potrzeby UMŁ udostępni wodę

- poradnik dla posiadaczy własnych ogrodów - porady jak urządzić ogród tak, aby zatrzymywać wodę i wilgoć w gruncie

- standardy pielęgnacji trawników i łąk - nie kosimy w trakcie suszy, namawiamy do tego samego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe 

- projektowanie inwestycji miejskich z uwzględnieniem retencji, gatunków roślin odporniejszych na zmiany klimatu, systemów nawadniających.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy