O budowie trasy Wojska Polskiego mówiło się od wielu lat. Według założeń licząca 1,6 km trasa ma znajdować się pomiędzy ulicami Kaczeńcową a Szczecińską. Na jej początku i końcu mają znajdować się ronda. Sama trasa ma mieć dwa pasy po 3,5 m szerokości, chodniki po obu stronach i drogę rowerową. Na skrzyżowaniu z ulicą Wykową ma być wybudowana sygnalizacja świetlna. W ramach prac na rzece Jasieniec ma powstać również most. Najważniejsze jednak, że trasa Wojska Polskiego ma umożliwić łodzianom bezpośredni przejazd między aleją Włókniarzy a węzłem Aleksandrów Łódzki na trasie S-14.
W poniedziałek Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi poinformował wreszcie o przetargu na wykonanie dokumentacji na przebudowę trasy Wojska Polskiego oraz powiązaną z nią częściowo przebudowę ul. Traktorowej (od ulicy Snopowej do ulicy Słonecznikowej). Sukces w mediach społecznościowych „odtrąbili” też miejscy radni. Kłopot w tym, że zaledwie dzień później ZIM unieważnił przetarg, nie podając przy tym konkretnego uzasadnienia.
- Postępowanie zostało unieważnione na podstawie art. 256 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz.1605 ze zm.), zwanej dalej „Ustawą”. – napisał w informacji ZIM, powołując się na przepis, który stwierdza, że „Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków”.
Zwróciliśmy się do Małgorzaty Loeffler, rzeczniczki Zarządu Inwestycji Miejskich z pytaniami co stało za odwołaniem postępowania i jaki będzie jego kolejny termin. Do czasu publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Do zdarzenia odniósł się za to radny miejski Mateusz Walasek, który zapowiedział wyjaśnienie sprawy.
- Prawdopodobnie to jakieś względy formalne – napisał radny w dyskusji, która pojawiła się na fanpejdżu Droga Ekspresowa S-14, który opublikował informację o odwołaniu postępowania. - Prościej na tym etapie powtórzyć przetarg.
Radny zauważył, że decyzją ZIM nie stały ograniczenia finansowe.
- Przed otwarciem ofert nie wiadomo, jakie by (one) były – dodał.
Co dalej z remontem ul. Szczecińskiej?
Warto przypomnieć, że na remont czeka również sama ulica Szczecińska, z której wjeżdżać się będzie na łącznik prowadzący do S-14. Pierwotnie prace miały rozpocząć się z początkiem 2024 roku, nie ruszyły jednak do dziś. Powodem opóźnienia okazał się brak niektórych zezwoleń związanych z budową. Jak wyjaśniła nam wówczas Małgorzata Loeffler, rzeczniczka Zakładu Inwestycji Miejskich, nie powinno to jednak wpłynąć na terminowe zakończenie robót w 2026 roku.
- Realizacja zaplanowana została na 36 miesięcy łącznie z czasem poświęconym przez wykonawcę na projekt – wyjaśnia Loeffer. - Etap projektowy został zakończony i po uprzednim uzyskaniu “decyzji środowiskowej” w dniu 22 grudnia 2023 r. złożony został do Urzędu Wojewódzkiego wniosek o wydanie decyzji ZRiD. Prace budowlane w ulicy Szczecińskiej rozpoczną się w momencie uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń. Planujemy, że drogowców na ulicy Szczecińskiej zobaczymy w pierwszej połowie 2024 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.