W tym roku Łódź obchodzi 601 rocznicę nadania praw miejskich. Świętowanie z tej okazji rozpocznie się w ostatni lipcowy weekend. Z tej okazji plac Wolności zamieni się w prawdziwą arenę cyrkową.
Strefa cyrkowa i artystyczna
- W sobotę i niedzielę (27 i 28 lipca) w godzinach od 11:00 do 18:00 pojawi się tam miasteczko cyrkowe. Główną część wydarzenia będą stanowiły warsztaty z dyscyplin takich diabolo, chodzenie na linie i szczudłach, żonglerka czy akrobatyka - wyjaśnia miejski ratusz.
Nieco dalej w pasażu Róży (brama i podwórze przy ulicy Piotrkowskiej 3) najmłodsi będą mogli wziąć udział spektaklach plenerowych zorganizowanych w ramach cyklu Baśniowa Piotrkowska.
- 27 lipca o godzinie 12:00 zostanie zaprezentowany spektakl Igraszki z Dropsem, a dzień później o tej samej porze zgromadzona publiczność obejrzy Brzydkie kaczątko – zapowiadają miejscy urzędnicy.
Strefa dmuchańców i animacji
Prawdziwa gratka czeka na najmłodszych pomiędzy placem Wolności a ulicami Próchnika i Rewolucji 1905 roku. W sobotę i w niedzielę będzie można wyszaleć się tam w strefie dmuchańców. Poza zjeżdżalniami i trampolinami stanie tam 40-metrowy tor przeszkód.Nieco dalej na odcinku pomiędzy ulicami Próchnika i Rewolucji a Więckowskiego i Jaracza zorganizowana zostanie strefa animacji.
- Będzie można skorzystać z takich atrakcji jak tworzenie dzieł z darów natury, różnorodne gry, klocki oraz zabawy sensoryczne – zapowiadają organizatorzy. - Strefę domknie “Czyściochowo” zorganizowane przy współpracy z firmą Rossmann, która zaprasza dzieci do przestrzeni pełnej gier (megaklocki, dmuchańce, gry zręcznościowe i basen z piłeczkami), warsztatów plastycznych oraz festiwalowych, zmywalnych tatuaży, kolorowych fryzur i malowania twarzy.
Strefa Eko i deskorolki
Pomiędzy ulicami Więckowskiego i Jaracza a Zieloną i Narutowicza znajdą miejsce atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jednym z najważniejszych elementów będzie tam specjalna rampa “Hot wheels skate”, na której będzie można potrenować jazdę na deskorolce. Organizatorzy dodatkowo przygotują warsztaty z fingerboardingu i stanowisko, w którym będzie możliwość naniesienia autorskich zmian na własnej deskorolce lub koszulce.Na odcinku pomiędzy ulicami Zieloną i Narutowicza a 6 Sierpnia i Traugutta zagości strefa nazwana “Kultura jest EKO”. Organizatorzy zapewniają, że to właśnie w tym miejscu każdy będzie mógł wziąć głęboki oddech.
Muzyczna Piotrkowska
Muzyczne atrakcje rozpoczną się tradycyjnie pod zegarem przy ulicy 6 sierpnia. Celebrowanie urodzin Łodzi rozpocznie się tam jeszcze w piątek i potrwa do niedzielnego wieczoru. Mieszkańcy i turyści będą mogli posłuchać bałkańskich rytmów granych na żywo, orkiestry smyczkowej, która zaprezentuje musicalowe standardy oraz instrumentalistów i wokalistów.Nie zabraknie także miejsc, w których będzie można potańczyć.
- W piątek oraz sobotę w 5 lokalizacjach (Pasaż Schillera, Piotrkowska 101, pasaż Rubinsteina, woonerf 6 sierpnia oraz plac Wolności) od godziny 20:00 do godziny 24:00 taneczny klimat w zróżnicowanej stylistyce muzycznej zapewnią DJ-e – zapowiada ratusz.
Palmy i plaża w pasażu Schillera
W urodzinowy weekend Pasaż zamieni się w miejską plażę. Odpocząć będzie można pod palmami, a w programie pojawiają się również animacje. Jak zapowiadają miejscy urzędnicy, dzięki udziałowi w nich łodzianie będą mieli szansę na zdobycie limitowanej karty mBanku z jednorożcem.Ostatni fragment ul. Piotrkowskiej aż do skrzyżowania z aleją Piłsudskiego zostanie opanowany przez partnerów Łódź Summer Festival.
- Wszystkich spragnionych podróży zapraszamy na wirtualną wycieczkę do luksusowych kurortów. Regiony turystyczne, hotele oraz Łódź Air Port przygotowały konkursy, a w nich do wygrania gadżety, gry oraz… bilety lotnicze. – zapowiada ratusz.
Parada na Piotrkowskiej
Warto przypomnieć, że w sobotę 27 lipca pomiędzy godz. 12:00 a 14:00 ulicą Piotrkowską przejdzie parada Falun Dafa.
- Widowiskową jej atrakcją będzie przejście złotego smoka, którego wizerunek jest w Chinach uważany za przynoszący szczęście. W trakcie parady nie zabraknie pokazów chińskiej kaligrafii, nauki składania kwiatów lotosu oraz prostych ćwiczeń – tłumaczą Organizatorzy.
Słowiańska wioska starym Rynku
Wartą odwiedzenia, lokalizacją będzie też zrewitalizowany Stary Rynek. W jego przestrzeni powstanie słowiańska wioska. Odbędą się w niej warsztaty rzemieślnicze oraz jarmark artystyczny, na którym wystawione będzie rękodzieło i produkty regionalne. W wiosce będzie można spotkać jednego z jej mieszkańców - słowiańskiego wojownika.Wszystkie zaplanowane atrakcje będą darmowe.
Czytaj też:
Koniec remontów na łódzkich Bałutach. Te ulice będą przejezdne
Łódź przygotowuje się do świętowania. Oto atrakcje na święto miasta
Kultowe miejsce na mapie Łodzi, które już nie wróci. W lunaparku pokolenia spędzały dzieciństwo [ZDJĘCIA]
Audioriver w Łodzi. Trwa budowa scen. Sprawdź, jak dojechać na festiwal
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.