reklama
reklama

Łódź się starzeje i wyludnia. Najwyższy czas bić na alarm!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź się starzeje i wyludnia. Najwyższy czas bić na alarm! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźStarzenie się ludności to proces, który towarzyszy wszystkim województwom w naszym kraju. Najbardziej problematyczny może się on okazać dla naszego województwa, w tym dla samej Łodzi.
reklama

Dlaczego społeczeństwo się starzeje?

Jak podkreśla profesor Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego: proces starzenia  się  ludności  wynika  z  dwóch  czynników – po  pierwsze,  obniżania  się  poziomu dzietności, a w konsekwencji zmniejszania się liczebności osób młodych, po drugie, obniżania się umieralności, w wyniku czego coraz więcej osób dożywa do wieku 60, 70, 80 czy 90 lat.

Co ciekawe, już obecnie w Polsce mamy do czynienia z szybkim starzeniem się ludności, zaś w  nadchodzącym  piętnastoleciu  proces  ten  przybierze  na  sile  wynika  z  konsekwencji  II  wojny światowej, a dokładnie z powojennego wyżu demograficznego, którego pierwszy rocznik osiągnie w roku 2011 wiek 65 lat – czytamy w Biuletynie Informacyjnym "Demografia i Gerontologia Społeczna".

reklama

Problemy Łodzi

Jak szacują eksperci, w województwie łódzkim liczba osób 65+ drastycznie wzrośnie. W porównaniu do roku 2010, w 2035 takich osób będzie o 170 000 więcej.

Bardzo źle na tle kraju pod tym względem wypada sama Łódź. W okresie międzywojennym Łódź posiadała bardzo młodą strukturę wieku, ale w ciągu ostatnich kilku dekad miasto mocno się wyludniło i zestarzało. Bardzo niska dzietność oraz spadek liczby ludności sprawiły, że nasze miasto jest obecnie najstarsze spośród wszystkich wielkich miast.

Zgodnie  z  prognozami  GUS  w roku 2030 w największych miastach udział osób po 60. roku życia wynosić będzie – wśród mężczyzn od 28,0% (Poznań) do 30,5% (Łódź), zaś wśród kobiet od 34,7% (Poznań) do 40,1% (Łódź)  - podaje prof. Szukalski.

reklama

W 2030 roku w Łodzi liczba osób w wieku 65-74 lata będzie oscylowała w granicy 75,2 tys., osób w wieku 75-85 lat będzie około 61 tys., a osób w wieku 85+ około 17 tys. Tym samym następować będzie wzrost liczby seniorów mimo obniżenia się liczby ludności z nieco ponad 730 do nieco ponad 600 tys.

Czarny scenariusz

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń: polskie społeczeństwo starzeje się. Już teraz pracodawcy mają problemy ze znalezieniem pracownika, co jeszcze kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia, a największym kłopotem był brak możliwości zatrudnienia.

Dzisiejszy brak rąk do pracy niesie za sobą bardzo poważne skutki dla rozwoju naszej gospodarki.

Zachodzące obecnie zmiany demograficzne oznaczają mniejsze wpływy do budżetu z tytułu podatków od osób pracujących oraz rosnące koszty po stronie wydatków, chociażby na wypłatę emerytur, refundację leków, czy służbę zdrowia. A to grozi załamaniem całego systemu emerytalnego i poważnym kryzysem finansów publicznych – czytamy w opracowaniu Biura Analiz i Dokumentacji pt. „Starzenie się społeczeństwa polskiego i jego skutki”.

reklama

Nawet programy społeczne w postaci 500+ nie zadziałały na tyle, by rozwiązać problem starzenia się polskiego społeczeństwa. Kłopot zatem wciąż narasta nie tylko w Łodzi, ale w całym kraju.

źródło: Demografia i Gerontologia Społeczna –Biuletyn Informacyjny2011, Nr 6
źródło: Biura Analiz i Dokumentacji: Starzenie się społeczeństwa polskiego i jego skutki
źródło: GUS

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama