reklama
reklama

Jakub ma dopiero 23 lata. Rok temu wjechał w niego tir

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Chrzanowska

Jakub ma dopiero 23 lata. Rok temu wjechał w niego tir - Zdjęcie główne

Na oddziale rehabilitacji neurologicznej w Grand Medical Clinic przebywają m.in. Jacek Chojnacki i Jakub Rymaszewski. | foto Joanna Chrzanowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieJakub Rymaszewski ma dopiero 23 lata. Blisko rok temu jego życie zmieniło się nie do poznania. Cudem jest to, że żyje. Podczas jazdy motorowerem wjechał w niego tir. Teraz codzienność chłopaka to wózek inwalidzki i rehabilitacja. Mężczyzna przebywa na jednym z oddziałów rehabilitacji neurologicznej w Łodzi, na którym studenci ASP prowadzą zajęcia z arteterapii.
reklama

23-latek z Krosna Odrzańskiego od trzech miesięcy przebywa na oddziale rehabilitacji neurologicznej w Grand Medical Clinic w Łodzi. Przed nim drugie tyle ciężkiej pracy nad sprawnością po wypadku. 

Na oddziale, praktycznie od początku czerwca, przebywa też 56-letni Jacek Chojnacki ze Strykowa. Mężczyzna w listopadzie ubiegłego roku miał wszczepioną zastawkę w sercu. Po zabiegu zaczął mieć problemy natury neurologicznej. Nie mógł chodzić.

Rehabilitacja przez sztukę

Obaj mężczyźni przechodzą codziennie intensywną rehabilitację. 

- Trafiają do nas pacjenci po udarach, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia, ci ostatni to pacjenci po wypadkach. Staramy się ich jak najszybciej przyjąć, po leczeniu ostrej fazy w szpitalu, w przedziale od 14 do 30 dni. Ćwiczenia ruchowe, a także zajęcia z psychologiem, logopedą, terapeutą zajęciowym pozwalają pacjentom wrócić do sprawności

reklama

- mówi Justyna Laskowska, kierownik oddziału rehabilitacji Grand Medical Clinic W Łodzi.

Pacjenci mają również możliwość udziału w arteterapii prowadzonej przez studentów ASP z Łodzi. Lekarka podkreśla, że daje ona bardzo dobre efekty. Poprawia funkcje motoryczne ręki, a także koordynację ręka - oko i pozytywnie wpływa na nastrój chorego.

- Odbywamy tutaj nasze praktyki studenckie. Pracujemy z pacjentami od końca kwietnia. Skupiamy się na poprawie ich sprawności motorycznej, a także myśleniu abstrakcyjnym, kojarzeniu faktów, ćwiczeniu pamięci

- mówi student Szymon Frąckowicz.

reklama

Na zajęciach wykorzystywane są różne techniki, powstają na nich nie tylko rysunki, ale origami czy rzeźby.

Grand Medical Clinic to 3. co do wielkości oddział rehabilitacji neurologicznej w Łódzkiem, ma 25 łóżek. W szpitalu w Łagiewnikach jest 41 miejsc, a w Jonscherze 31.

35 mln zł na rehabilitację neurologiczną

W Łódzkiem funkcjonuje w sumie 14 takich oddziałów z kontraktem NFZ. Łączna liczba łóżek to 248. W ubiegłym roku udzielono świadczeń 1736 pacjentom, to wzrost o 10 procent w porównaniu z 2023 rokiem. O 13 procent wzrosły koszty leczenia. W ubiegłym roku wyniosły ponad 35 mln zł.

Na oddziały rehabilitacji neurologicznej trafiają coraz młodsze osoby. W Grand Medical Clinic leczono na przykład dwudziestokilkulatkę po udarze. Sporo grupa to ludzie tylko trochę starsi, ale nadal młodzi i aktywni zawodowo, między 40 a 50 rokiem życia. 

- Stres, praca, ciągły pośpiech, zła dieta. Wszystko ma wpływ

- dodaje doktor Justyna Laskowska.

reklama

Średni czas na pobyt w oddziale rehabilitacji neurologicznej to półtora roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo