Reklama

Reklama

Łódź w hołdzie bohaterom powstania w getcie warszawskim. Żółte żonkile symbolem pamięci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź w hołdzie bohaterom powstania w getcie warszawskim. Żółte żonkile symbolem pamięci - Zdjęcie główne

Hanna Zdanowska z żółtym żonkilem - symbolem pamięci powstania w getcie warszawskim (fot. www.lodz.pl)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 19 kwietnia 1943 roku to data wybuchu powstania w getcie warszawskim, które było pierwszą tak duża akcją zbrojną podjętą przeciwko Niemcom przez podziemne organizacje na terenie okupowanej Polski. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego, związana z planem ostatecznej eksterminacji Żydów.

Reklama

W Łodzi pamiętamy. 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

!reklama!

Dziś przypada 78. rocznica tamtych dramatycznych wydarzeń. Od kilku lat powstanie w getcie warszawskim upamiętnianie jest w wyjątkowy sposób.

Symbolem tej pamięci jest żółty żonkil, wpinany w klapy marynarek, dodany jako nakładka w profilach mediów społecznościowych czy składany w miejscach pamięci.

Geneza akcji powstańczej łączy się także z osobą Markiem EdelmanemHonorowym Obywatelem Miasta Łodzi i patronem łódzkiego Centrum Dialogu. Ten wybitny lekarz, a także ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim corocznie składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta, znajdującym się na warszawskim Muranowie.

W tym roku, organizator akcji społeczno-edukacyjnej, czyli Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, szczególnie chce przypomnieć bohaterstwo kobiet, walczących
w w getcie warszawskim.
Szczegóły obchodów na stronie instytucji Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021 | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

W akcję corocznie włączają się łodzianie, m.in. fotografując się z symbolicznymi żonkilami. Hołd bohaterom powstania w getcie warszawskim złożyli także członkowie zarządu miasta, z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską na czele.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy