reklama
reklama

Łódź wspólnie z kombatantami czci bohaterów II wojny światowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dzisiaj, 27 września obchodzona jest 80. rocznica powstania Służby Zwycięstwu Polski – pierwszej zbrojnej organizacji Polskiego Państwa Podziemnego. W Łodzi z tej okazji uczczono pamięć weteranów II wojny światowej. 
reklama

Służba Zwycięstwu Polski została powołana rozkazem generała Juliusza Rómmla jeszcze podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku. Pierwszym dowódcą został generał Michał Tokarzewski – Karaszewicz. Samodzielne funkcjonowanie organizacji nie trwało zbyt długo. Z przyczyn politycznych SZP została rozwiązania i 13 listopada 1939 roku zastąpiona przez Związek Walki Zbrojnej.

W Łodzi odbyły się uroczyste obchody tej rocznicy, w której wzięli udział weterani II wojny światowej. Kombatanci spotkali się w Dużej Sali Obrad w Urzędzie Miasta Łodzi, a następnie pod pomnikiem Armii Krajowej.

W sali obrad przed uczestnikami obchodów zaprezentowali się z własnym programem artystycznym uczniowie Szkoły Podstawowej w Poświętnym. Występ dostarczył uczestnikom wielu wzruszeń.

- Zawsze jestem bardzo wzruszony, kiedy spotykam się z kombatantami. Jesteście Państwo symbolem niezwykłej odwagi. Nigdy żadne pokolenie po Waszym nie miało szansy wykazać się tak wielkim oddaniem, patriotyzmem i siłą ducha Jestem niezwykle dumny, że Państwa znam i że zechcieliście uczynić nam honor, i spotkać się w sali Urzędu Miasta Łodzi – powiedział do zebranych obecny podczas obchodów wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski

W uroczystościach udział wzięli również dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie łódzkich szkół: II LO, VIII LO, XII LO, XVIII LO, XXXIII LO, Zespołu Szkół Politechnicznych, Zespołu Szkół Elektroniczno- Informatycznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Uzupełniającego, a także ppłk Piotr Mitkowski Zastępca Dowódcy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas spotkania zostały przedstawione biogramy kilku mniej znanych do tej pory żołnierzy Armii Krajowej, członków okręgu łódzkiego ŚZŻAK: Aleksego Dworczaka ps. Kadet, Bożeny Paszkiewicz, Stanisława Offierskiego ps. Stanko, Stanisława Siekierskiego ps. Sasza, Teresy Winiarskiej ps. Miotła, Wandy Kowalskiej ps. Spartanka oraz Eugeniusza Uchryna ps. Żak. Uroczystość była również okazją do wręczenia Odznaki Pamiątkowej „Kolumbowie Rocznik 20” Zbysławowi Raczkiewiczowi, pełniącemu w latach 2009-2017 funkcję prezesa zarządu Okręgu Łódź ŚZŻAK.

Następnym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej na placu Hallera. Uczestnicy zapalili także znicze i oddali hołd poległym w obronie ojczyzny.

- Żołnierze Armii Krajowej często stojąc na straconej pozycji podjęli walkę z niemieckim okupantem. Byli skrawkiem niepodległej Polski. W Polsce ludowej byli nie tylko niedoceniani, ale ścigani, prześladowani i zabijani. Gdy w 1989 r. nastała niepodległa Polska wydawało się, że wreszcie odzyskają należne im miejsce w świadomości narodu. Choć zainteresowanie tamtymi dziejami i wartościami AK rośnie, to wciąż jest niedostateczne. W świadomości Polaków żołnierze AK wciąż są bezimienni – mówił Tomasz Szamburski, prezes oddziału łódzkiego ŚZŻAK

Źródło: UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama